Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 6 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja motyl
Raja miraletus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja miraletus

Budowa zewnętrzna: Szeroka, rombowala tarcza ciała o szorstkiej skórze wzdłuż nieznacznie wklęsłej, przedniej krawędzi i w okolicach głowy. Pysk krótki i (zwłaszcza u samców) spiczasty. Krawędź płetw piersiowych "skrzydeł" prawie prostokątna. Oczy większe od tryskawek. Prosty otwór gębowy i 5 szczelin skrzelowych znajdują się po stronic brzusznej. Ma od 40 do 42 małych zębów; u samców są one spiczaste, u samic zaokrąglone. Dwie prawie jednakowej wielkości, blisko stojące obok siebie płetwy grzbietowe umieszczone są na trzonie ogona. Płetwa ogonowa bardzo mała. Brak płetwy odbytowej. Smukły, bocznie ścieśniony trzon ogonowy (dłuższy niż połowa długości tułowia) ma na wierzchu długi szereg kolców w liczbie od 14 do 18; u samców ułożone są w jednym rzędzie, u samic w dwu rzędach po każdej stronie. Pomiędzy płetwami grzbietowymi znajdują się 2-3 kolce; kilka jest również w pobliżu oczu. Samce mają również kolce w części przed ustnej oraz na płetwach piersiowych. Strona grzbietowa jasnobrązowa, żółtawa lub szara z ciemnymi brzegami i małymi brązowoczarnymi punktami (u samców dodatkowo żółtawe punkty). Powierzchnia pyska jaśniejsza. Pośrodku rombokształtnego ciała umieszczone są dwie rzucające się w oczy, jasnoniebieskie plamy z niebieskoczarną, żółtą lub pomarańczową obwódką. Strona brzuszna biaława. Maksymalna długość 60 cm.

Raja miraletus - Raja motyl
Rycina gatunku Raja miraletus


Występowanie: Wschodni Atlantyk od południowych Biskajów do południowej Afryki. W Morzu Śródziemnym jest bardzo liczna. Przebywa w przybrzeżnych wodach na piaszczystym lub mulistym podłożu, zazwyczaj na głębokości 90-300 m.

Tryb życia: Podczas letnich miesięcy ryby ciągną do płytkich, przybrzeżnych wód, gdzie spotkać je można już na głębokości 30 m, zagrzebane po oczy i tryskawki w podłożu. Wystraszone płyną dzięki falistym, przemieszczającym się od przodu ku tyłowi ruchom płetw piersiowych. Jajorodne; rogowe, prostokątne kapsuły jajowe (4,2-5,2 cm długości, 3-3,5 cm szerokości) mają na swych rogach 2-3-centymetrowej długości wyrostki. W Morzu Śródziemnym składane są wiosną, natomiast w Atlantyku podczas miesięcy zimowych.

Odżywianie: Zwierzęta bezkręgowe i małe, denne ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski