Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 6 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja gwiaździsta
Raja asterias
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja asterias

Budowa zewnętrzna: Szeroka, rombowata tarcza ciała o lekko wklęsłej przedniej krawędzi. Pysk nieco wydłużony, lecz rozwartokątny. Skóra części grzbietowej szorstka z 60-70 kolcami ułożonymi w długim szeregu ciągnącym się od oczu do pierwszej płetwy grzbietowej. Wzdłuż trzonu ogonowego znajdują się dwa dodatkowe szeregi kolców. Samce mają ponadto małe, ruchome kolce na płetwach piersiowych i przed oczami. Na stronie brzusznej znajduje się prawie prosty otwór gębowy i 5 szczelin skrzelowych. Na szczękach osadzone są 34-44 zęby: u samców spiczaste, u samic tępe. Na końcu cienkiego, dość długiego trzonu ogonowego znajdują się dwie jednakowej długości, bardzo blisko stojące obok siebie płetwy grzbietowe (ich podstawa jest znacznie dłuższa niż odległość pomiędzy nimi). Płetwa ogonowa w zaniku. Brak płetwy odbytowej. Strona grzbietowa, w zależności od miejsca przebywania ryby. jest od jasno- do czerwonobrązowej lub oliwkowozielona do żółtej, z licznymi małymi, brązowoczarnymi punktami oraz pewną liczbą dużych, okrągłych, żółtych plam, rozsianych pomiędzy czarnobrązowymi punktami. Pysk jednolicie, jasnobrązowo ubarwiony. Często na każdym "skrzydle" jedna ciemna, jasno obwiedziona plama. Strona brzuszna biała, z ciemnymi plamami i krawędziami. Maksymalna długość 70 cm.

Raja asterias - Raja gwiaździsta
Rycina gatunku Raja asterias


Występowanie: Tylko w Morzu Śródziemnym. Miejsce odkrycia - Ibiza (Baleary), ale występuje bardzo często (np.: koło półwyspu Istria na Adriatyku - najliczniejszy gatunek płaszczki). Przebywa w przybrzeżnych wodach na piaszczystym i mulistym podłożu, zwykle na głębokości 7-40 m, czasami głębiej, do 100 m.

Tryb życia: Dzień spędza zagrzebana po oczy i tryskawki w miękkim podłożu. Zdobycz chwyta przykrywając ją swym ciałem. Dojrzałość płciową uzyskuje przy długości około 45 cm. Jajorodna; prześwitujące, zielonka-wobrązowe, prostokątne kapsuły jajowe (4,5 na 3 cm) składane są w ciągu całego roku.

Odżywianie: Różne gatunki dennych zwierząt, zwłaszcza małe denne ryby i kraby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski