Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja nabijana, raja ciernista
Raja clavata
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja clavata

Budowa zewnętrzna: Szeroka, rombokształtna tarcza ciała (z przedu wklęsła) o "skrzydłach" z ostrymi krawędziami i krótkim, rozwartokątnym pyskiem, z kolcami na wierzchniej i spodniej stronie. U dorosłych osobników dodatkowo na wierzchniej stronie znajdują się liczne, duże kolce osadzone w skórze razem z szerokimi gładkimi tarczkami. U samic kolce te znajdują się również na spodniej stronie ciała. U młodych osobników i u samic wzdłuż grzbietu i trzonu ogonowego ciągnie się długi szereg kolców. U samców występuje on tylko wzdłuż trzonu ogonowego, jednak samce mają dodatkowe, ruchome małe kolce na płetwach piersiowych i przed oczami. Występuje od 36 do 45 zębów; u samców są one spiczaste, u samic zaś spłaszczone. Na końcu długiego, wąskiego trzonu ogonowego osadzone są dwie małe płetwy grzbietowe. Płetwa ogonowa mała. Brak płetwy odbytowej. Samce mają duży, pałeczkowaty narząd kopulacyjny. Strona grzbietowa jest jasnoszara lub jasnobrązowa, u młodych osobników głównie z jasnymi, brązowo obwiedzionymi plamami i małymi czarnymi punktami, które mogą łączyć się w faliste linie. Strona brzuszna biała z ciemnym brzegiem. Maksymalna długość samców wynosi 70 cm, a samic 125 cm.

Raja clavata - Raja nabijana, raja ciernista
Rycina gatunku Raja clavata


Występowanie: Wschodni Atlantyk od północnej Norwegii i południowej Islandii do południowej Afryki; Morze Północne, zachodnie rejony Bałtyku, kanał La Manche. Morze Śródziemne i Morze Czarne. Przebywa głównie na piaszczystym i mulistym podłożu, zarówno w płytkich wodach (20-60 m), jak i na głębinach (do 500 m).

Tryb życia: Ryba aktywna o zmierzchu i nocą. Z dużymi osobnikami należy obchodzić się bardzo ostrożnie, gdyż mogą wydzielać silne ładunki eletryczne. Dojrzałość płciową samice uzyskują w dziewiątym, samce zaś w siódmym roku życia. W okresie rozrodu ciągną do płytkich, przybrzeżnych wód, gdzie w pobliżu powierzchni wody dochodzi do zapłodnienia samic. Jajorodna; kapsuły jajowe (do 20 na samicę, wielkość 6-9 na 5-7 cm) składane są w płytkich, przybrzeżnych wodach, skąd często fale wyrzucają je na plażę.

Odżywianie: Głównie kraby, ale także robaki, mięczaki, jeżówce i denne ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski