Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 12 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja drobnooka
Raja microocellata
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja microocellata

Budowa zewnętrzna: Szeroka, rombowata tarcza ciała z wklęsłą przednią krawędzią i kanciastymi, spiczastymi krawędziami płetw piersiowych "skrzydeł". Pysk nieco wydłużony rozwartokątny. Skóra gładka, tylko w przedniej części pokryta skórnymi ząbkami. Wzdłuż linii grzbietu biegnie szereg małych kolców. Na obydwu stronach trzonu ogonowego występują rzędy podobnych kolców. Oczy i tryskawki małe. Prawie prosty otwór gębowy oraz 5 szczelin skrzelowych znajdują się na spodniej stronie ciała, Przy końcu cienkiego, dość długiego trzonu ogonowego umieszczone są bezpośrednio, jedna za drugą, jednakowej wielkości płetwy grzbietowe. Płetwa ogonowa jest uwsteczniona. Brak płetwy odbytowej. Tylne promienie płetw brzusznych przekształcone są u samców w duży, pałeczkowaty narząd kopulacyjny, który dodatkowo zaopatrzony jest w haczyki czepne. Strona grzbietowa, zależnie od zasiedlanego rejonu, jest szara lub brązowawa, z małymi, białymi punktami i falistymi paskami. Strona brzuszna biała. Maksymalna długość 82 cm.

Raja microocellata - Raja drobnooka
Rycina gatunku Raja microocellata


Występowanie: Północny Atlantyk od południowej Irlandii, Kornwalii i na południe od kanału La Manche do wybrzeża afrykańskiego (Maroko). Nie występuje w Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Przebywa w przybrzeżnych wodach maksymalnie do głębokości 100 m. Preferuje miejsca płytkie i piaszczyste, jednak w niektórych rejonach gatunek ten jest bardzo liczny, podczas gdy w innych, pozornie takich samych biotopach, nie jest w ogóle spotykany.

Tryb życia: Ryba aktywna o zmierzchu i nocą. Dzień spędza zazwyczaj zagrzebana po oczy i tryskawki w piasku, tak że można dostrzec tylko jej zarys. Biologia rozrodu tego bardzo często spotykanego gatunku jest dotychczas słabo poznana. Jajorodna; jaja umieszczone są w poduszkowatych, rogowych, zielonkawobrązowych kapsułach (8,7 do 9,5 cm długości i 5,4-6,3 cm szerokości), mających na końcach rogowe wyrostki (na jednym końcu 2 długie, wąskie, na drugim 2 krótkie, zakrzywione).

Odżywianie: Małe zwierzęta denne, głównie stawonogi (kraby, krewetki), lecz również inne bezkręgowce oraz małe, denne ryby (płastugokształtne, dobijakowate).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski