Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja nakrapiana
Raja montagui
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja montagui

Budowa zewnętrzna: Szerokie, rombokształtne ciało (szersze niż dłuższe, na przedniej krawędzi wklęsłe) o kanciastych, spiczastych krawędziach płetw piersiowych "skrzydeł". Pysk nieco wydłużony, rozwartokątny. U młodych ryb skóra pokryta kolcami tylko w obrębie pyska, u ryb dorosłych również z tyłu za oczami. Wzdłuż grzbietu, od oczu do pierwszej płetwy grzbietowej (na trzonie ogonowym) ciągnie się szereg kolców (u młodych ryb jest ich 30, u osobników dorosłych 40-50). Samce mają dodatkowo ruchome kolce na pysku oraz na przedniej krawędzi płetw piersiowych. Na stronie brzusznej znajduje się prawie prosty otwór gębowy oraz 5 szczelin skrzelowych. 50-60 zębów, u samców spiczaste, u samic zaokrąglone. Dwie małe, osadzone blisko siebie płetwy grzbietowe (pomiędzy nimi 1-3 kolce) umieszczone są na końcu dość długiego trzonu ogonowego. Płetwa ogonowa uwsteczniona. Brak płetwy odbytowej. Strona grzbietowa, zależnie od miejsca przebywania ryb jest szara, jasnobrązowa lub żółtawa z wieloma małymi, czarnymi plamami, które nie sięgają jednak do brzegów tarczy ciała. Często na każdym "skrzydle" znajduje się jedna żółta plama (z ciemnym środkiem lub bez niego). Otacza ją pierścień odsuniętych od siebie czarnych punktów. Strona brzuszna biaława lub różowa. Maksymalna długość 1 m.

Raja montagui - Raja nakrapiana
Rycina gatunku Raja montagui


Występowanie: Północny Atlantyk od Wysp Szetlandzkich do północno-zachodniego wybrzeża Afryki (Maroko) i Wysp Kanaryjskich. Występuje także w kanale La Manche, południowych rejonach Morza Północnego, w Morzu Śródziemnym. Przebywa w przybrzeżnych wodach, zarówno nad piaszczystym, jak i mulistym, a nawet kamienistym podłożem, na głębokości 25-100 m.

Tryb życia: O tym gatunku, blisko spokrewnionym z płaszczką śródziemnomorską, rają białopłetwą i Raja polystigma, niewiele wiadomo. W kanale La Manche kapsuły jajowe (6,4-7,7 cm na 3,7-4,6 cm) składane są wiosną i wczesnym latem. Na każdym rogu mają krótkie wyrostki; z jednej strony kapsuła jest gładka, z drugiej pokryta siecią z drobnych, rogowych listew. Okres inkubacji trwa 5 miesięcy.

Odżywianie: Zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski