Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja promienista
Raja radiata
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja radiata

Budowa zewnętrzna: Szeroka, rombokształtna tarcza ciała (przednia krawędź lekko wypukła) z zaokrąglonymi krawędziami płetw piersiowych "skrzydeł". Pysk słabo wydłużony, rozwartokątny. Na stronie grzbietowej dorosłych osobników znajduje się 12-19 dużych kolców, osadzonych na tkwiącej w skórze radialnej podstawie. Biegną one rzędem wzdłuż linii grzbietu i trzona ogonowego. Często po obydwu stronach lego rzędu występują następne, duże kolce. Strona brzuszna aż do okolic pyska jest gładka. Małe oczy i tryskawki. Na stronie brzusznej umieszczony prawie prosty otwór gębowy i 5 szczelin skrzelowych. Na końcu długiego, bocznic ścieśnionego trzonu ogona znajdują się 2 małe, blisko obok siebie osadzone płetwy grzbietowe. Płetwa ogonowa uwsteczniona. Brak płetwy odbytowej. Strona grzbietowa jasnobrązowa z licznymi, małymi, czarnymi punktami (mogą się one łączyć tworząc okrągłe, ciemne pola) i nielicznymi, niewyraźnymi, białawymi plamami. Strona brzuszna biała. Długość wynosi najczęściej 60 cm, maksymalnie 1 m.

Raja radiata - Raja promienista
Rycina gatunku Raja radiata


Występowanie: Północny Atlantyk od Morza Białego i Spitsbergenu na wschodzie do Irlandii i kanału La Manche; w Morzu Północnym (z wyjątkiem jego południowych rejonów), w zachodniej części Morza Bałtyckiego. Przebywa na piaszczystym, mulistym i kamienistym podłożu na głębokości 20-1000 m (zazwyczaj od 50 do 100 m), przeważnie w wodzie o temperaturze 1-10°C.

Tryb życia: Wybitnie północnoatlantycki gatunek płaszczki. Miejscami występuje bardzo licznie, stanowiąc częsty przyłów przy okazji połowu innych ryb. Jajorodny. Zielonkawoczarne, lekko jedwabiste, stwardniałe kapsuły jajowe (4,4-6,8 cm długości i 3,5-5,1 cm szerokości) są mniejsze niż u płaszczki nabijanej. Liczba składanych przez samicę kapsuł oraz czas rozwoju embrionów nie są znane. Puste kapsuły jajowe są często znajdowane na plaży. Młode, które w chwili wylęgania mają długość 9-10 cm, często dojrzewają płciowo już przy długości 30 cm. Dojrzałe samce można rozpoznać po obecności organu kopulacyjnego oraz ruchomych kolców na płetwach piersiowych.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne, takie jak robaki, stawonogi (kraby, krewetki), jeżówce i małe ryby (np.: dobijakowate).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski