Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 8 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja gładka
Raja batis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja batis

Budowa zewnętrzna: Szeroka, rombokształtna tarcza ciała (przednia krawędź tylko lekko wypukła), ze spiczastymi "skrzydłami". Pysk u osobników dorosłych długi (2.5-3,5 razy dłuższy od rozstawu oczu), ostrokątny. Strona grzbietowa samców pokryta kolcami. U samic występują one tylko w przedniej części ciała. Skóra osobników młodych jest gładka. U dorosłych z każdej strony trzonu ogonowego znajduje się szereg kolców (brak środkowego szeregu). U młodych ryb duże kolce występują w okolicy oczu oraz na grzbietowej części trzonu ogonowego, gdzie tworzą jeden szereg (niekiedy trafiają się egzemplarze, u których na trzonie ogona zachowały się 3 rzędy kolców); 40-50 zębów na każdej szczęce; u samców są dłuższe i spiczaste, u samic tępo zakończone. Na końcu silnego, długiego trzonu ogonowego znajdują się 2 małe, prawie stykające się płetwy grzbietowe. Strona grzbietowa szarobrązowa lub żółtobrązowa z białymi lub żółtymi punktami (czasem ich brak). U młodych osobników na płetwach piersiowych występuje często jedna ciemna plama z jasną obwódką. Strona brzuszna, zależnie od wieku ryby, jest biała, jasnoszara lub niebieskawa, z czarnymi punktami lub prążkami; w miarę uzyskiwania przez ryby dojrzałości płciowej wzory te zaczynają blednąc (czasami strona brzuszna bywa czarno marmur-kowana). Samce osiągają długość do 2.05 m, samice ponad 2,5 m (150 kg).

Raja batis - Raja gładka
Rycina gatunku Raja batis


Występowanie: Północny Atlantyk od Islandii i północnej Norwegii do Madery; również w Morzu Północnym, zachodnim Bałtyku, w kanale La Manche oraz zachodniej części Morza Śródziemnego. Przebywa na piaszczystym i mulistym podłożu. Osobniki dorosłe występują najczęściej na głębokości 100-200 m (maksymalnie 600 m), natomiast młode - od 18 do 30 m.

Tryb życia: Raja gładka jest w wodach północno-zachodniej Europy jedną z największych płaszczek, mającą duże znaczenie w gospodarce rybackiej. Samce uzyskują dojrzałość płciową dopiero przy długości 1,5 m, samice, gdy są jeszcze większe. Jajorodna. Kapsuły jajowe (13-24 cm) są zielonomorskiego koloru. W Morzu Śródziemnym składane są wiosną i latem, natomiast w Atlantyku późną jesienią i zimą. Okres inkubacji jest zróżnicowany, co jest zależne od wysokości temperatury wody (9-10 miesięcy w Atlantyku).

Odżywianie: Ryby, stawonogi (kraby), robaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski