Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja ostronosa
Raja oxyrinchus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja oxyrinchus

Budowa zewnętrzna: Szeroka, rombowata tarcza ciała (na przedniej krawędzi silnie wcięta) z ostro zakończonymi "skrzydłami". Pysk (u osobników dorosłych bardzo długi (5-6 razy dłuższy niż rozstaw oczu, dłuższy niż 1/3 szerokości tarczy ciała), ostrokątny. Po stronie grzbietowej kolce znajdują się tylko na pysku oraz na przedniej krawędzi ciała (osobniki młode są mniej chropowate). Strona brzuszna prawie cała pokryta kolcami. Na grzbietowej stronie trzonu ogonowego samców znajdują się 3, natomiast u samic 2 rzędy kolców. Na każdej szczęce 38-50 zębów. U osobników dorosłych środkowe zęby są spiczaste (zęby samic z krótszym i szerszym wierzchołkiem), boczne zaś zaokrąglone. Na końcu długiego, wąskiego trzonu ogonowego osadzone są blisko siebie 2 małe płetwy grzbietowe; u młodych ryb może pomiędzy nimi występować kolec. Strona grzbietowa łupkowoszara, szara do brązowoczarnej; u młodych ryb często pokryta jest małymi, białymi i czarnymi punktami oraz paskami. Maksymalna długość 1,6 m.

Raja oxyrinchus - Raja ostronosa
Rycina gatunku Raja oxyrinchus


Występowanie: Północny Atlantyk od Norwegii do Maroka oraz w Morzu Śródziemnym (wczesną wiosną głównie wokół Sycylii, od kwietnia do października koło Wenecji; w okolicach Neapolu rzadko spotykana). Przebywa na piaszczystym i mulistym dnie na głębokości od 50 do 915 m. Młode osobniki przebywają zwykle w wodach płytszych, na głębokości do 100 m. Dorosłe spotyka się zazwyczaj poniżej 200 m. W głębokich wodach fiordów południowej i środkowej Norwegii, jak również u wybrzeży południowej Islandii i południowo-zachodniej Irlandii na głębokości 200-923 m (zwykle 400-500 m) występuje blisko spokrewniona z nią raja czarnobrzucha (Raja nidarosiensis). Ma ona krótszy pysk, którego długość wynosi mniej niż 1/3 szerokości tarczy ciała.

Tryb życia: Ten spokrewniony z rają gładką gatunek osiąga mniejsze rozmiary i żyje na większych głębokościach. Dojrzałość płciową uzyskuje dopiero przy długości około 1,2 m. Jajorodny; ciemnobrązowe kapsuły jajowe pokryte żółtymi, rogowymi listwami (ich wielkość wynosi: w Morzu Śródziemnym 14 na 11,5 cm, w Atlantyku 12.8-13.3 na 7,4-10.1 cm) mają na każdym rogu bardzo krótkie wyrostki. Składane są wczesną wiosną (koło Neapolu od lutego do kwietnia) oraz latem.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski