Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja kosmata
Raja fullonica
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja fullonica

Budowa zewnętrzna: Szeroka, rombowata tarcza ciała z prostokątnymi "skrzydłami" (przednia krawędź jest mocno wklęsła tylko u dorosłych samców). Pysk u osobników dorosłych jest wydłużony (trzykrotnie dłuższy niż rozstaw oczu), ostrokątny. Oczy duże o średnicy równej ich rozstawowi. Strona grzbietowa bardzo kolczasta; na trzonie ogonowym 2 boczne rzędy kolców (brak rzędu środkowego), sięgające tylnej połowy grzbietu. Skupienia kolców występują również na płetwach piersiowych, na bokach głowy oraz w pobliżu oczu; krótki rząd kolców biegnie w środkowej linii karku i ponad każdym okiem. Strona brzuszna gładka z wyjątkiem przedniej krawędzi i trzonu ogonowego. Spiczaste jednakowe u obu płci zęby w liczbie od 58 do 68. Brak kolców pomiędzy dwiema małymi płetwami grzbietowymi, umieszczonymi na końcu długiego trzonu ogonowego. Płetwa ogonowa zredukowana (występuje tylko maleńki, górny płat). Brak płetwy odbytowej. Strona grzbietowa, zależnie od miejsca przebywania ryb, jest żółtawo-, zielonkawo- lub brązowawoszara (czasami bywa jednolicie brązowa), z małymi, czarnymi plamami. Strona brzuszna mlecznobiała bez plam. Tylna krawędź płetw piersiowych i płetwy grzbietowej oraz koniec ogona czarniawe. Maksymalna długość wynosi 1,2 m.

Raja fullonica - Raja kosmata
Rycina gatunku Raja fullonica


Występowanie: Północny Atlantyk od wybrzeży Norwegii i Islandii po Maderę; Skagerrak (pojedyncze osobniki), Kattegat (bardzo rzadko), nie występuje w południowych rejonach Morza Północnego. Występuje w Morzu Śródziemnym (w Adriatyku rzadko) oraz w Kanale Sueskim. Przebywa na piaszczystym, czasami również kamienistym podłożu, na głębokości 20-500 m (zwykle od 100 do 400 m). W północno-zachodniej części Morza Śródziemnego żyje blisko spokrewniony z rają kosmatą gatunek Raja rondeleti, który często jest z nią mylony. Dopiero w 1959 roku opisano go jako odrębny gatunek.

Tryb życia: W Atlantyku podejmuje okresowe wędrówki, podchodząc latem bliżej wybrzeży. Jajorodna. Bursztynowe kapsuły jajowe (8,8-8,9 na 4,6-4,7 cm koło Wysp Owczych, 7,5 x 4,5 cm w Zatoce Biskajskiej) składane są w głębokich warstwach wody.

Odżywianie: Zwierzęta denne, zwłaszcza raki i ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski