Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja piaskowa
Raja circularis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja circularis

Budowa zewnętrzna: Szeroka, rombokształtna tarcza ciała (przednia krawędź lekko wklęsła) o szerokich, silnie zaokrąglonych krawędziach płetw piersiowych (okrągłe "skrzydła", włoska nazwa ryby "Razza rotonda"). Pysk nieco wydłużony, rozwartokątny. Skóra strony grzbietowej kolczasta, na brzusznej części gładka (z wyjątkiem przedniej krawędzi dysku ciała). Młode osobniki mają w środkowej części grzbietu oraz na trzonie ogonowym rzędy kolców. Kolce występują u osobników dorosłych w 2 rzędach biegnących po obu stronach trzonu ogonowego. Oczy i tryskawki małe. Prawie prosty otwór gębowy i 5 szczelin skrzelowych mieszczą się na brzusznej stronie ciała. Na każdej szczęce od 60 do 84 zębów. Są one u obu płci spiczaste. Na końcu drugiego, płaskiego trzonu ogonowego umieszczone są blisko siebie 2 małe płetwy grzbietowe. Płetwa ogonowa zredukowana. Brak płetwy odbytowej. Strona grzbietowa jasno- pomarańczowo- lub czerwonobrązowa. Na każdej stronie tarczy ciała (i na płetwach brzusznych) występować może po 4-6 małych plam białych lub żółtawych, symetrycznie ułożonych. Strona brzuszna jest biała. Maksymalna długość 1,2 m.

Raja circularis - Raja piaskowa
Rycina gatunku Raja circularis


Występowanie: Północny Atlantyk od Wysp Owczych, Szetlandów i wybrzeża duńskiego, przez kanał La Manche, południową Irlandię i Anglię aż po Gibraltar. W Morzu Śródziemnym mniej licznie. Przebywa głównie na piaszczystym podłożu w przybrzeżnych wodach, na głębokości od 70 do 100 m. Czasem spotykana na głębokości do 275 m.

Tryb życia: Gatunek płaszczki preferujący z reguły płytsze wody. Jajorodny. Bursztynowo zabarwione, przezroczyste kapsuły jajowe (rzadko znajdowane) składane są wczesną wiosną. Na każdym rogu zaopatrzone są w ostre wyrostki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski