Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja dwuplama
Raja naevus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja naevus

Budowa zewnętrzna: Szeroki, rombokształtny dysk ciała (przednia krawędź nieznacznie wcięta) o zaokrąglonych "skrzydłach". Pysk rozwartokątny. Skóra na stronic grzbietowej kolczasta, z wyjątkiem gładkich partii skrzydeł. Osobniki dorosłe mają na grzbietowej części trzonu ogonowego 4 rzędy kolców, z których 2 zachodzą do przodu na tarczę ciała; u osobników młodych na trzonie ogona tylko 1 szereg kolców. Pojedyncze pola kolców znajdują się na skrzydłach, bokach głowy oraz w pobliżu oczu. Strona brzuszna, z wyjątkiem przedniej krawędzi ciała, gładka. Na każdej szczęce osadzonych jest 50-60 zębów, które u obu płci są spiczaste. Na końcu dość długiego, silnego trzonu ogonowego 2 bardzo blisko osadzone płetwy grzbietowe. Płetwa ogonowa uwsteczniona. Brak płetwy odbytowej, Strona grzbietowa jasno- lub szaro-brązowa z jasnymi plamami. Pośrodku tarczy ciał 2 duże, żółte marmurkowate plamy, wyglądem przypominające oczy. Strona brzuszna biaława. Maksymalna długość 70 cm.

Raja naevus - Raja dwuplama
Rycina gatunku Raja naevus


Występowanie: Północny Atlantyk od Wysp Owczych i Szetlandzkich, Skagerrak, Kattegat, wokół wybrzeży Anglii i Irlandii, do północno-zachodniego wybrzeża Afryki (Maroko) oraz w Morzu Śródziemnym. Przebywa na piaszczystym podłożu, zwykle na głębokości poniżej 20 m, starsze osobniki maksymalnie na głębokości do 100m. Blisko spokrewniona z nią raja maltańska - Raja melitensis żyje na głębokości 60-250 m wokół Malty i u wybrzeży Tunezji oraz Algierii.

Tryb życia: O tym gatunku płaszczki (często mylonym z rają motyl i rają piaskową) dotychczas niewiele wiadomo. Zazwyczaj spotyka sieją w płytkich wodach, leżącą na piasku bądź zagrzebaną w nim po oczy. Niezbędna do oddychania woda wciągana jest wówczas przez tryskawki. Z chwilą wypatrzenia zdobyczy raptownie wyskakuje z ukrycia, przykrywając ofiarę swym ciałem. Jajorodna; brązowawe, prześwitujące kapsuły jajowe (5,9-6,7 cm na 3,4-4,1 cm) z parą krótkich i parą długich wyrostków, składane są w piasku. Okres ich inkubacji wynosi około 8 miesięcy. W chwili wylęgu młode mają już długość około 12 cm.

Odżywianie: Zwierzęta denne, zazwyczaj robaki, raki i małe ryby, choć zjada również ślimaki i małże.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski