Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja listnik
Raja fyllae
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja fyllae

Budowa zewnętrzna: Szeroka, rombowata tarcza ciała (przednia krawędź u osobników młodych prawie prosta, u samic lekko, natomiast u samców silnie wcięta) o szerokich, zaokrąglonych płetwach piersiowych. Pysk krótki, rozwartokątny, z małym wierzchołkiem. Duże oczy i tryskawki. Pomiędzy oczami oraz na karku znajdują się silne kolce. Wzdłuż środkowej linii tarczy ciała oraz trzona ogonowego ciągnie się ich nieregularny szereg (kolce grzbietowe osadzone na żebrowanych płytkach podstawowych). Kilka szeregów kolców znajduje się również na bocznych płaszczyznach trzonu ogonowego. U młodych osobników kolce na grzbiecie i wierzchu trzonu ogonowego ułożone są w regularnym rzędzie. Na każdej szczęce osadzonych jest 30-38 zębów; u samic są one niskie, tępe i stożkowe, u samców wyższe, o ostrych wierzchołkach. Na końcu bardzo długiego, zwłaszcza u młodych osobników, płaskiego trzonu ogonowego znajdują się 2 małe, złączone ze sobą płetwy grzbietowe. Płetwa ogonowa uwsteczniona. Brak płetwy odbytowej. Strona grzbietowa popielatoszara do czerwonobrązowej z nieregularnymi rozsianymi, okrągłymi, ciemnobrązowymi plamami (zwłaszcza u młodych osobników). Strona brzuszna biaława, jasnoszara do jasnobrązowej. Płetwy piersiowe i brzuszne często mają ciemną, szeroką obwódkę. Długość do około 55 cm.

Raja fyllae - Raja listnik
Rycina gatunku Raja fyllae


Występowanie: Północny Atlantyk, na zachodzie w kierunku południowym do Nowej Szkocji. Na wschodzie od Islandii, Spitsbergenu, wybrzeży Norwegii i północnej części Morza Północnego, przez Skagerrak i Kattegat, zachodnią i południową Irlandię aż do Gibraltaru (rzadko). Przebywa na głębokości od 170 do 2055 m (zazwyczaj od 300 do 800 m) w temperaturze wody od 1 do 7°C.

Tryb życia: Często spotykany, a mimo to słabo poznany gatunek. Samce (przypuszczalnie również i samice) osiągają dojrzałość płciową przy długości 45-46 cm. Jajorodny. Poduszkowate, pozbawione wyrostków kapsuły jajowe (4 na 2,5 cm) składane są na dużych głębokościach. Wylęgające się młode mają długość około 7 cm.

Odżywianie: W młodym wieku jej pokarm stanowią małe skorupiaki, w starszym również małe, denne ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski