Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 1 osoba
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Raja bruzdowana
Raja undulata
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raja undulata

Budowa zewnętrzna: Szeroka, rombokształtna tarcza ciała (przednia krawędź prawie prosta) o zaokrąglonych "skrzydłach". Pysk nieco wydłużony, rozwartokątny. Skóra części grzbietowej jest kolczasta, z wyjątkiem powierzchni płetw brzusznych i nasady trzonu ogonowego. Wzdłuż, środkowej linii grzbietu oraz trzonu ogonowego u samców biegnie 1 nieregularny rząd kolców, u samic zaś 2 rzędy. Dojrzałe płciowo samce mają dodatkowo na wysokości oczu małe, ruchome kolce. Na każdej ze szczęk 40-50 zębów, u samców zęby o ostrych wierzchołkach. Na końcu długiego, płaskiego trzonu ogonowego osadzone są 2 blisko siebie leżące płetwy grzbietowe (pomiędzy nimi 0-2 kolce). Strona grzbietowa brązowoszara, brązowa do brazowożółtej, z falistymi, ciemnobrązowymi wstęgami, obramowanymi za pomocą białych punktów (typowe, łatwe do rozpoznania ubarwienie, którego nie ma żaden inny gatunek płaszczki). Powierzchnia pyska czerwonawoszara. Strona brzuszna jest biała, a spodnia strona końcowej części trzonu ogonowego ma brązowoszare zabarwienie. Maksymalna długość 1,2 m.

Raja undulata - Raja bruzdowana
Rycina gatunku Raja undulata


Występowanie: Północny Atlantyk od południowej Anglii i kanału La Manche do południowo-zachodniego wybrzeża Afryki (Rio de Oro). Także w Morzu Śródziemnym. Przebywa w przybrzeżnych wodach na piaszczystym i szlamistym podłożu, do głębokości, co najmniej 200 m. W Atlantyku liczny, natomiast w Morzu Śródziemnym rzadki gatunek. Spokrewnionymi gatunkami, występującymi tylko w Morzu Śródziemnym, są: raja plamista - Raja polystigma - do 60 cm długości, szara, z czarnymi punktami i kilkoma jasnymi plamami, oraz dwiema wyraźnymi plamami przypominającymi swym wyglądem oczy; Raja radula - do 72 cm długości, szarożółtego do jasnobrązowego koloru z falistymi, czarnobrązowymi poprzecznymi paskami, licznymi białymi plamami oraz 2 plamami "ocznymi", za którymi z tyłu znajdują się często jeszcze mniejsze plamy.

Tryb życia: Mało poznany. Jajorodna; czerwonobrązowe kapsuły jajowe (8,2-9 na 4.5-5,2 cm), z wyrostkiem na każdym rogu, składane są w Morzu Śródziemnym wczesną wiosną (od marca do maja, koło Neapolu), w Atlantyku późnym latem. Każda kapsuła ma sieć rogowych listew.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski