Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Ogończa pastynak
Dasyatis pastinaca
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Dasyatis pastinaca

Budowa zewnętrzna: Silnie spłaszczona, rombokształtna tarcza ciała o zaokrąglonych "skrzydłach". Pysk mały, lekko spiczasty, szerokokątny. Skóra gładka, jednak u starszych osobników na grzbiecie występować mogą małe guzki i zaokrąglone kolce. Oczy mniejsze od leżących za nimi z tyłu tryskawek. Szeroki otwór gębowy. Na każdej szczęce 22-46 zębów (u samców spiczastych), ułożonych w formie "plastra miodu". Po bokach głowy dobrze rozwinięte płetwy piersiowe. Płetwy brzuszne małe. Brak płetwy grzbietowej i ogonowej. Trzon ogonowy długi i cienki, z kilem na wierzchu i na spodzie. U ryb dorosłych długość trzonu odpowiada długości tarczy ciała, u ryb młodych stanowi on 11/2 jej długości. Na 1/3 długości trzonu ogonowego znajdują się 1-2 długie kolce. Strona grzbietowa ciemnoszara, żółtawa lub ciemnobrązowa do oliwkowej; u młodych osobników występują białe plamy. Brzuch brudnobiały z ciemną krawędzią. Maksymalna długość 2,5 m. Gatunkami spokrewnionymi są: ogończa pelagiczna - Dasyatis violacea - maksymalna długość 1 m, szaro- lub niebieskofioletowa z biczowatym trzonem ogona; ogończa zachodnia - Dasyatis centroura - maksymalna długość 3 m, duże kolce na stronie grzbietowej, bardzo małe oczy, duże tryskawki.

Dasyatis pastinaca - Ogończa pastynak
Rycina gatunku Dasyatis pastinaca


Występowanie: Wschodni Atlantyk od Norwegii, Morze Północne, Skagerrak, Kattegat, kanał La Manche, po południową Afrykę. Również w morzach Śródziemnym i Czarnym. Przebywa w spokojnych, płytkich przybrzeżnych wodach o piaszczystym i mulistym podłożu, na głębokości do 60 m. Czasami spotykana w słonawych wodach ujść rzek.

Tryb życia: Aktywna nocą, denna ryba, w dzień zwykle częściowo zagrzebana w miękkim podłożu. Rzadko można ją spotkać swobodnie pływającą. Wyposażony w zadziory jadowy kolec może powodować bardzo bolesne rany. Żyworodna; embriony zagnieżdżają się w kosmkach jajowodu (rozwija się tylko prawy), poprzez które są odżywiane. Młode (4-5 w miocie) mają w chwili urodzenia 10-12 cm długości.

Odżywianie: Małe denne ryby, raki, mięczaki i jeżówce.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski