Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Mobula
Mobula mobular
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Mobula mobular

Budowa zewnętrzna: Silnie spłaszczona. rombokształtna tarcza ciała (2-3 razy szersza niż dłuższa) z bardzo dużymi, silnie umięśnionymi, ostrokątnymi "skrzydłami". Przednia krawędź płetw piersiowych jest wypukła, a tylna wklęsła. Na bokach szerokiej, wyraźnie oddzielonej od tułowia głowy znajdują się oczy i duże tryskawki oraz charakterystyczne, bardzo ruchliwe płaty skórne. Są one cienkie, łyżkowate, wysunięte prostopadle do przodu "rogi" i sprawiają wrażenie płetw głowowych. Na końcu głowy znajduje się bardzo szeroki otwór gębowy (prawie równy szerokości głowy). Szczeliny skrzelowe są duże i długie. W każdej szczęce osadzonych jest 150-160 szeregów zębów. Są one bardzo małe, owalne, sercowate, z tępym wierzchołkiem. Trzon ogonowy długi i cienki (u młodych osobników jest on 3 razy dłuższy od długości tarczy ciała. U osobników dorosłych jest od niej krótszy), z małą płetwą grzbietową (osadzoną ponad płetwami brzusznymi), za którą znajdują się 1-2 kolce. Brak płetwy ogonowej. Strona grzbietowa ciemnobrązowa do niebieskawoczarnej. Strona brzuszna biała, często czarno nakrapiana. Końce płetw głowowych są zazwyczaj czarne. Rozpiętość skrzydeł do 5 m.

Mobula mobular - Mobula
Rycina gatunku Mobula mobular


Występowanie: Północny Atlantyk od południowo-zachodnich wybrzeży Irlandii (bardzo rzadko), przez Portugalię (dość liczna), na południe wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Morze Śródziemne (na całym obszarze rzadko; koło Sycylii pojawia się zwykle późnym latem).

Tryb życia: Ten olbrzym pośród płaszczek pływa zazwyczaj parami lub w małych grupach. Wolno poruszając swymi szerokimi płetwami piersiowymi majestatycznie "żegluje" w pobliżu powierzchni wody (często także blisko brzegów), wyskakując czasami z niej wysoko, by potem, z donośnym pluskiem opaść na jej powierzchnię. Za pomocą tych powietrznych skoków ryby prawdopodobnie usiłują pozbyć się swych skórnych pasożytów. Żyworodna; samice rodzą zwykle 1-2 młodych.

Odżywianie: Głównie małe skorupiaki planktonowe i larwy ryb, które za pomocą płetw głowowych naganiane są do szeroko otwartej paszczy i następnie odcedzane na gęstym, skrzelowym aparacie filtracyjnym.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski