Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
CHIMEROKOKSZTAŁTNE
Chimera, przeraza
Chimaera monstrosa
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Chimaera monstrosa

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, bocznie nieco ścieśnione ciało o stosunkowo dużej głowie (1/7-1/8 długości ciała). Oczy duże (do 1/3 długości głowy), małe tryskawki. Pysk zaokrąglony. Otwór gębowy mały, dolnie położony. W szczęce górnej znajdują się 2 pary, w dolnej 1 para żujących płytek zębowych. Cztery szczeliny skrzelowe przykryte są wieczkiem skrzelowym. Skóra naga, z wyraźnie widoczną, rozwidlającą się na głowie linią boczną biegnącą faliście na bokach ciała. Dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza jest krótka, wysoka, z długim kolcem jadowym na swej przedniej krawędzi; druga długa i niska. Duże płetwy piersiowe służą rybie jako szerokie, silne wiosła. Ostatnie promienie szerokich płetw brzusznych są przekształcone u samców w trzyczęściowy narząd kopulacyjny. Płetwa odbytowa mała, wyraźnie oddzielona od falbaniastcj płetwy ogonowej, której cienki koniec kojarzy się ze szczurzym ogonem (stąd niemiecka nazwa Seeratte). Chimera ma chrzestny szkielet. Grzbiet i boki ciemnobrązowe, z jasnobrązowymi plamami i marmurkowaniem. Strona brzuszna szarosrebrzysta, fioletowo połyskująca. Oczy turkusowe. Nieparzyste płetwy z czarną obwódką. Maksymalna długość 1,2 m (ciężar 2,5 kg); samce, spotykane znacznie rzadziej, są mniejsze.

Chimaera monstrosa - Chimera, przeraza
Rycina gatunku Chimaera monstrosa


Występowanie: Północny Atlantyk od południowej Islandii i północnej Norwegii, Skagerrak, Kattegat. na zachód od Wysp Brytyjskich do północno-zachodniego wybrzeża Afryki (Maroko) i Azorów. W zachodniej części Morza Śródziemnego oraz w południowym Adriatyku. Przebywa na głębokości od około 100 m (w czasie letnich miesięcy) do 500 m (w Atlantyku do 1682 m). Młode osobniki spotykane są również w wodach przybrzeżnych.

Tryb życia: Żyjąca w pobliżu dna ryba o słabo dotychczas poznanej biologii. Dojrzałe płciowo samce mają na czole ruchomy, maczugowaty wyrostek, który służy im do przytrzymywania samicy w trakcie kopulacji. Jajorodna; samica każdorazowo składa tylko 2 jaja. Butelkowate, brązowożółte, rogowe kapsuły jajowe, wielkość 17 cm na 3 cm zakotwiczone są na dnie za pomocą długich czepnych wyrostków. Wylęgające się młode (około 11 cm długości) przypominają wyglądem dorosłe osobniki.

Odżywianie: Zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski