Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Szprot
Sprattus sprattus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Sprattus sprattus

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, w przekroju owalne ciało z wyraźnym kilem na brzuchu; łuski kila ostro załamane, z końcem skierowanym ku tyłowi. Łuski koliste duże, cienkie, łatwo odpadające. Głowa bezłuska. Wieczko skrzelowe gładkie. Oczy z wąskimi powiekami tłuszczowymi. Szczęka dolna wysunięta. Brak linii bocznej (brak otworów linii grzbietowej, jednak boczne organy czuciowe głowy są szczególnie dobrze rozwinięte). Krótka, przesunięta do tyłu płetwa grzbietowa z 15-19 miękkimi promieniami. Jej początek leży pośrodku odległości pomiędzy tylną krawędzią oka a nasadą płetwy ogonowej. Płetwa odbytowa, z 17-23 miękkimi promieniami. Płetwa ogonowa głęboko, widlasto wcięta. Nasada płetw brzusznych leży pod lub przed początkiem nasady płetwy grzbietowej. Pęcherz pławny połączony jest przewodem powietrznym z przednią częścią jelita; ma wąskie połączenie z "uchem wewnętrznym" (u wszystkich śledziowatych). Grzbiet niebieskawy. Boki i brzuch srebrzyście lśniące; długa żółtawobrązowawa smuga na bokach. Maksymalna długość 16,5 cm (dożywa wieku 5-6 lat).

Sprattus sprattus - Szprot
Rycina gatunku Sprattus sprattus


Występowanie: Wschodni Atlantyk od Norwegii do Gibraltaru, kanał La Manche, Morze Północne, Morze Bałtyckie, północne rejony Morza Śródziemnego i Czarnego. Latem przebywa na głębokości 10-50 m, zimą do 150 m. Podgatunkiem tej ryby jest szprot bałtycki - Sprattus sprattus balticus.

Tryb życia: Ryba otwartej wody. W ciągu dnia stado trzyma się bliżej dna. podnosząc się nocą ku powierzchni wody. W tym czasie struktura stada rozluźnia się. Ikra składana jest w pobliżu wybrzeża (zazwyczaj na głębokości 10-20 m) poczynając od końca zimy do początków lata (przy temperaturze wody 6-13° C). W Morzu Północnym ma to miejsce od kwietnia do lipca, w cieśninach Kattegat i Skagerrak od maja do czerwca, w Bałtyku od maja do sierpnia. U wybrzeży Irlandii ryby składają ikrę od stycznia do kwietnia, w Morzu Śródziemnym i przylegających doń morskich akwenach od listopada do kwietnia i wreszcie w Morzu Czarnym od sierpnia do maja. Ikra składana jest w 8-9 rzutach (porcjach). Jaja o średnicy 0,8-1,5 mm (największe są u ryb z wód słonawych) unoszą się swobodnie w wodzie. Ich liczba (na 1 rybę) wynosi 6000-10 000 sztuk. Okres inkubacji wynosi 7 dni. Świeżo wylęgające się larwy mają długość 4 mm. są daleko unoszone razem z morskimi prądami. Dojrzałość płciową uzyskują w wieku 2 lat, przy długości 12-13 cm.

Odżywianie: Organizmy planktonowe.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski