Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Parposz śródziemnomorski
Alosa fallax nilotica
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Alosa fallax nilotica

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, lecz jednocześnie krępe ciało z kilem brzusznym. Łuski kilowe rozwinięte tylko z tyłu za płetwami brzusznymi. Łuski duże, łatwo odpadające. Otwór gębowy górny; 34-37 skrzelowych wyrostków filtracyjnych. Brak płetwy tłuszczowej. Płetwy brzuszne rozpoczynają się poniżej początku nasady płetwy grzbietowej. Jedna dobrze rozwinięta płetwa grzbietowa. Brak w niej twardych promieni. Grzbiet jest niebieski do niebieskozielonkawego. Boki zielonosrebrzyste, brzuch białosrebrzysty. Kilka czarnych plam (zwykle 7 z tyłu za pokrywami skrzelowymi; nie są one prążkowane. Maksymalna długość 50 cm (ciężar do 2 kg).

Alosa fallax nilotica - Parposz śródziemnomorski
Rycina gatunku Alosa fallax nilotica


Występowanie: Ryba bardzo szeroko rozpowszechniona w Morzu Śródziemnym i Adriatyku, mniej liczna w morzu Marmara i Morzu Czarnym.

Tryb życia: Ryba wędrowna wstępująca od marca do maja do rzek na tarło, jednak nic opuszcza strefy przypływów. Dojrzałość płciową osiąga około trzeciego roku życia. Tarło odbywa nad piaszczystym lub kamienistym podłożem. Ikra prawdopodobnie unosi się ponad dnem. Po złożeniu ikry dorosłe ryby powracają do morza. Okres inkubacji jaj wynosi, w zależności od temperatury wody, od 4 do 8 dni. Latem młode ryby spływają do morza.

Odżywianie: Plankton zwierzęcy oraz drobne skorupiaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski