Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 7 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Sardynela atlantycka
Sardinella aurita
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Sardinella aurita

Budowa zewnętrzna: Ciało wyciągnięte, w przekroju owalne do lekko ścieśnionego w bocznych płaszczyznach. Głowa okrągła z pokrywą łuskową. Krawędź brzucha z kolczastym, łuskowatym kilem, ciągnącym się od głowy aż do płetwy ogonowej. Wieczko skrzelowe nieprążkowane. Płetwa grzbietowa przesunięta nieco ku przodowi. Płetwy brzuszne małe, położone dokładnie poniżej środka płetwy grzbietowej. Na dolnej części pierwszego łuku skrzelowego znajdują się liczne (ponad 100) delikatne wyrostki filtracyjne. Płetwa grzbietowa z 16-18 miękkimi promieniami, w płetwie odbytowej jest ich 17-18. Ostatnie promienie płetw grzbietowej i odbytowej są nieco wydłużone. Płetwa ogonowa głęboko, widlasto wcięta. Z każdej strony podstawy trzonu ogonowego znajdują się 2 duże, przezroczyste łuski. Na krawędzi wieczka skrzelowego wyraźna czarna plama. Ubarwienie ciała czarniawozielononiebieskie. Boki srebrzyste, lśniące, z cienką złotą linią biegnącą od środka, wychodzącą z delikatnej złotej plamy, umieszczonej z tyłu pokryw skrzelowych. Po śmierci ryby plama ta bardzo szybko znika. Płetwy piersiowe jasnożółte, z czarnymi punkcikami. Przeciętna długość ciała wynosi 20-25 cm, maksymalnie 30 cm.

Sardinella aurita - Sardynela atlantycka
Rycina gatunku Sardinella aurita


Występowanie: Gatunek ten występuje zasadniczo w Morzu Śródziemnym. Czasami tylko pojawia się w Morzu Czarnym oraz na południe od Kadyksu na wybrzeżu atlantyckim.

Tryb życia: Stadna ryba żyjąca zwykle w przybrzeżnej strefie wolnej wody. Często spotykana w jej powierzchniowych warstwach, lecz również głębiej, nawet do 350 m, na krawędzi kontynentalnego szelfu. Nocą podchodzi w poszukiwaniu pokarmu blisko powierzchni wody. Ryba wędrowna, podchodząca latem ku wybrzeżom, zimą zaś powracająca w głębsze rejony morza. Ikra składana jest zależnie od temperatury wody (optimum 22°C) od kwietnia do września. Nasilenie tarła przypada zwykle w sierpniu. W Morzu Czarnym ryba ta nie odbywa tarła. Trze się w górnych warstwach wody, gdzie swobodnie unosi się złożona ikra. Po 2-4 dniach wylęgają się liczące 4 mm długości larwy. Dojrzałość płciową osiągają w trzecim roku życia, przy długości ciała 18-20 cm.

Odżywianie: Głównie skorupiaki planktonowe, również larwy i narybek ryb.

Uwagi: Sardynela atlantycka jest największym przedstawicielem rodzaju sardynela (Sardinella), mającego w Europie jedynie regionalne znaczenie gospodarcze. Utrzymanie odpowiednio licznego pogłowia tych ryb jest jednak konieczne, są one bowiem ważnymi organizmami pokarmowymi większych gatunków ryb.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski