Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 6 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Sardela europejska, chamsa
Engraulis encrasicholus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Engraulis encrasicholus

Budowa zewnętrzna: Niezwykle wydłużone, bocznie ścieśnione ciało; krawędź brzucha nie jest piłkowana. Bardzo szeroki, dolny otwór gębowy (sięga do tylnej krawędzi oka) o długiej spiczastej górnej szczęce. Oczy bez powieki tłuszczowej. Brak linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 15-18 miękkimi promieniami; zaczyna się ona pośrodku odległości pomiędzy końcem pyska a nasadę płetwy ogonowej. W płetwie odbytowej 20-26 promieni miękkich. Nasada płetw brzusznych wysunięta przed płetwą grzbietową. Na nasadzie trzona ogonowego dwie duże łuski. Grzbiet zielononiebieski, strona brzuszna srebrzysta. Wzdłuż boków biegnie długa, szaroniebieska, srebrzyście lśniąca wstęga. Maksymalna długość 20 cm.

Engraulis encrasicholus - Sardela europejska, chamsa
Rycina gatunku Engraulis encrasicholus


Występowanie: Wschodni Atlantyk od zachodnioafrykańskiego wybrzeża poprzez Gibraltar i Zatokę Biskajską do kanału La Manche, południowych rejonów Morza Północnego (Wyspy Północno-Fryzyjskie), zachodniego wybrzeża Szkocji i (rzadko) Bergen w Norwegii. Również w Morzu Śródziemnym, Czarnym i Azowskim. Tworzy 5 ras geograficznych.

Tryb życia: Stadna ryba strefy otwartej wody, ciągnąca latem w pobliże wybrzeży, skąd okresowo wchodzi również do wód sionawych. W Atlantyku podejmuje późną wiosną wędrówkę pokarmową na północ, w kierunku wybrzeży, powracając jesienią na południe, gdzie zimuje prawodpodobnie w głębszych warstwach wody. Dojrzałość płciową uzyskuje w wieku 2 lat przy długości 9-12 cm. Tarło, zależnie od zamieszkiwanego rejonu, odbywa się w różnych porach: od czerwca do września (Morze Śródziemne), od maja do sierpnia (Morze Azowskie). Owalna, swobodnie unosząca się w wodzie ikra składana jest porcjami w czasie długo ciągnącego się tarła. Maksymalna liczba składanych przez samicę jaj wynosi 20000 sztuk. Po 2-4 dniach wylęgają się larwy długości 3 mm.

Odżywianie: Zwierzęcy plankton.

Uwagi: Sardela europejska ze względu na masowe występowanie ma w niektórych krajach bardzo duże znaczenie gospodarcze. Często przerabiana jest na mączkę rybną i olej. W wodach europejskich od początku lat 60. Obserwuje się rozszerzenie obszaru występowania tego gatunku w kierunku północnym, podobnie jak w przypadku omawianej wcześniej sardynki europejskiej, co również łączone jest z postępującymi w tym rejonie zmianami klimatycznymi.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski