Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŁOSOSIOKSZTAŁTNE
Mauryk
Maurolicus muelleri
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Maurolicus muelleri

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, smukłe ciało (33-35 kręgów) o dobrze rozwiniętym, wypełnionym gazem pęcherzu pławnym. Brak łusek. Usta dość duże, o skierowanych ku górze szczękach. Oczy duże. Na pierwszym łuku skrzelowym znajduje się od 22 do 31 wyrostków filtracyjnych (geograficznie silnie zmienna cecha). Płetwa grzbietowa z 17-19 miękkimi promieniami. W płetwie piersiowej jest ich 7, a w odbytowej 22-28. Płetwa grzbietowa rozpoczyna się powyżej nasady płetwy odbytowej; bezpośrednio obok niej znajduje się odbyt. Obecna płetwa tłuszczowa. Ubarwienie ciała srebrzyste. Grzbiet ciemny z ciemnobrązowymi, falistymi prążkami. Wzdłuż linii brzucha umieszczone są organy świetlne. Są one obwiedzione ciemnym kolorem. Dwa pierwsze promienie płetwy grzbietowej są pigmentowane, podobnie jak 2-3 pierwsze promienie płetwy ogonowej i górny promień płetw piersiowych. Pysk oraz kości szczękowe przezroczyste, z charakterystycznymi, pigmentacyjnymi plamami. Maksymalna długość 6,5 cm.

Maurolicus muelleri - Mauryk
Rycina gatunku Maurolicus muelleri


Występowanie: Zazwyczaj w strefie wolnej wody na głębokości 150 m. W północnym Atlantyku do 70 szerokości geograficznej, przy wybrzeżach Norwegii wraz z jej fiordami, wokół Islandii. dalej na południe - do Zatoki Kadyksu. W zachodnich rejonach Morza Śródziemnego, zwłaszcza w Basenie Alboran; bardzo rzadka we wschodniej części tego morza. Wyizolowany obszar występowania tej ryby znaleziono również w morzu Marmara.

Tryb życia: W Morzu Śródziemnym mauryk przebywa w ciągu dnia na głębokości od 200 do 500 m. Nocą podnosi się do głębokości 100 m. Tarło odbywa się od wiosny do lata. Jaja z charakterystycznym wgłębieniem na górnej powierzchni składane są (po dwa) w liczbie 200-500 sztuk. Następnie unoszą się one ku powierzchniowym warstwom wody. Średnica ikry wynosi 1,3-2,0 mm. Larwy, w miarę jak stają się coraz starsze, opuszczają się w coraz głębsze warstwy wody. Rozwój organów świetlnych rozpoczyna się przy długości ciała 5,5-23 mm.

Odżywianie: Skorupiaki planktonowe, zwłaszcza widłonogi, stanowią ważny składnik pokarmu młodych ryb. Osobniki dorosłe zjadają wszystkie gatunki planktonowych organizmów.

Uwagi: Mauryki stale znajdowane są w sieciach pomiędzy łowionymi śledziami i szprotami. Ciało ich jest jednak z reguły uszkodzone z uwagi na jego delikatną budowę.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski