Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŁOSOSIOKSZTAŁTNE
Topornik wyłupiasty
Argyropelecus hemigymnus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Argyropelecus hemigymnus

Budowa zewnętrzna: Krótkie, wysokie, bocznie ścieśnione ciało (36 do 39 kręgów) o dużych szczękach i teleskopowatych, przesuniętych ku grzbietowi oczach. Dobrze rozwinięty, wypełniony gazem pęcherz pławny. Łusek brak. Pigmentowana linia boczna. Płytka grzbietowa z ośmioma kolcami poprzedza płetwę piersiową (właściwą). Występuje płetwa tłuszczowa. Płetwa piersiowa z 10-11 promieniami, natomiast w płetwie brzusznej jest ich 6. Płetwa odbytowa dzieli się na dwie części: pierwsza z 6, a druga z 5 promieniami. Pomiędzy nimi znajduje się świetlny organ. Górny kolec kości przedpokrywowej wieczka skrzelowego (praeoperculum) długi, sięgający tylnej krawędzi wieczka kolec dolny, zwrócony w kierunku brzusznym. Na krawędzi brzucha znajduje się skierowany ku tyłowi, ząbkowany kolec. Na brzuchu dobrze wykształcony kil. Znajdują się również za nim 2 rzędy świetlnych organów. Są one umieszczone również z boków pomiędzy płetwą piersiową a odbytową. Grzbiet jest czarny, natomiast boki srebrne, co sprawia, że niezwykle wyraźnie uwidacznia się toporowaty kształt brzucha. Samce osiągają długość 28 mm, natomiast samice 39 mm.

Argyropelecus hemigymnus - Topornik wyłupiasty
Rycina gatunku Argyropelecus hemigymnus


Występowanie: Gatunek szeroko rozprzestrzeniony w północnym Atlantyku aż do 60° szerokości geograficznej; liczny w zachodniej części Morza Śródziemngo, w części wschodniej znacznie rzadszy.

Tryb życia: Żyje na głębokości od 50 do 800 m, zależnie od stadium rozwojowego, pory roku i dnia oraz szerokości geograficznej. Przed metamorfozą larwy żyją na głębokości od 50 do 300 m, po przeobrażeniu - na głębokości 300-600 m. W ciągu dnia dorosłe osobniki przebywają na głębokości 200-800 m, nocą 100-600 m. Periodyczne, dzienne, pionowe wędrówki ryba ta podejmuje samotnie lub w niedużych grupkach. Pora tarła na północy i południu od 40° szerokości geograficznej przypada latem. W Morzu Śródziemnym ma ono miejsce zimą i wczesną wiosną. Dojrzałe do tarła samice mierzą 25 mm. Wielkość ikry wynosi od 0,92 do 1,08 mm. Topornik wyłupiasty trze się kilka razy w sezonie. Ikra składana jest w pakietach po 50-500 sztuk (zależnie od wielkości ciała samicy).

Odżywianie: Małe skorupiaki, robaki i małe ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski