Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŁOSOSIOKSZTAŁTNE
Topornik krępy
Argyropelecus olfersi
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Argyropelecus olfersi

Budowa zewnętrzna: Krótkie, wysokie, bocznie ścieśnione ciało (36-38 krę-4 gów). Pęcherz pławny wypełniony gazem. Przesunięte w kierunku grzbietu teleskopowe oczy. Szczęki duże, silnie rozwinięte, z ostrymi, dużymi zębami, zwłaszcza w szczęce dolnej. Otwór gębowy skierowany skośnie ku górze. Na pierwszym łuku skrzelowym 15-17 wyrostków filtracyjnych. Płetwa grzbietowa z dziewięcioma promieniami, za nią znajduje się płetwa tłuszczowa. W płetwie piersiowej 10-11, w brzusznej 6, natomiast w dwuczęściowej płetwie odbytowej odpowiednio w każdej części po 7 i 5 promieni. Kość przedpokrywowa wieczka skrzelowego u góry z krótkim i małym kolcem. Kolec dolny jest długi i skierowany w kierunku brzucha; u osobników dorosłych jest on wygięty ku górze. Przy końcu kila piersiowego znajdują się małe kolce. Na głowie i ciele duże, świetlne organy (fotofory) w przedniej połowie ciała ułożone w dwóch rzędach: w części tylnej, zaś w jednym rzędzie. Grzbiet koloru czarnego, boki srebrzyście ubarwione. Maksymalna długość wynosi około 70 mm.

Argyropelecus olfersi - Topornik krępy
Rycina gatunku Argyropelecus olfersi


Występowanie: W Atlantyku wyłącznie do 35 długości geograficznej zachodniej, pomiędzy 35 a 65 szerokości północnej. Prawdopodobnie nie występuje w Morzu Śródziemnym.

Tryb życia: Ryba ta żyje na głębokości od 100 do 800 m: w ciągu dnia zarówno osobniki dorosłe, jak i młode przebywają w warstwie wody od 200 do 800 m, nocą zaś od 100 (czasami również płycej) do 600 m. Larwy do momentu przeobrażenia żyją na głębokości 100-300 m. Dorosłe i młode ryby podejmują pionowe dobowe wędrówki w ślad za przemieszczającym się planktonem. Rozradza się w ciągu całego roku. Dojrzałość płciową uzyskuje przy długości 16-17 mm.

Odżywianie: Brak danych o pokarmie topornika krępego, prawdopodobnie stanowią go organizmy planktonowe.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski