Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
WĘGORZOKSZTAŁTNE
Murena śródziemnomorska
Muraena helena
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Muraena helena

Budowa zewnętrzna: Silne, wężowate ciało o małych, okrągłych otworach skrzelowych. Brak płetw piersiowych. Płetwy grzbietowa, ogonowa i odbytowa są razem zrośnięte tworząc rodzaj falbany. Mocna, krótka głowa; wierzchni profil wypukły. Oczy małe, okrągłe. Szeroki otwór gębowy sięgający do tyłu poza oczy. Zaopatrzony jest on w długie, ostre zęby. Ubarwienie zwykle ciemnobrązowe, żółtawo lub białawo marmurkowane. Wzór z przodu nieregularny, ku tyłowi coraz bardziej uporządkowany, lecz równocześnie coraz rzadszy. Otwór skrzelowy otoczony czarną plamą. Maksymalna długość 1,5 m.

Muraena helena - Murena śródziemnomorska
Rycina gatunku Muraena helena


Występowanie: Północny Atlantyk, od Wysp Brytyjskich do Senegalu przez Maderę, Wyspy Kanaryjskie i Wyspy Azorskie oraz Morze Śródziemne; przebywa w rejonie skalistego wybrzeża.

Tryb życia: Drapieżna ryba żyjąca w szczelianch skalnych i grotach. Często obserwowana w znajdowanych zatopionych amforach, z których wystaje tylko jej głowa i przednie partie ciała. Szczególnie często spotykana w miesiącach zimowych, kiedy ciągnie w celu rozrodu do płytkich wód skalistych wybrzeży. Ikra oraz larwy swobodnie unoszą się w wodzie i są przez morskie prądy daleko roznoszone. Pokrewnymi gatunkami są: Lycodontis anafinus i Lycodontis vicinus (wyspy wschodniego Atlantyku), Anarchias grassii (Morze Śródziemne, wschodni Atlantyk), Gymnothorax maderensis (zachodnioafrykańskie wybrzeże, Madera).

Odżywianie: Raki, kałamarnice, ryby.

Uwagi: Wprawdzie mureny nie mają gruczołów jadowych, jednak mogą być sprawcą bardzo niebezpiecznych, powstałych w wyniku ukąszenia ran, które są podatne na bakteryjne infekcje. Ich mięso bywa w niektórych rejonach w określonych porach roku trujące i może wywoływać silne skurcze żołądka oraz zaburzenia nerwowe. Pomimo tego murena śródziemnomorska jest cenioną rybą konsumpcyjną. Już w 92 roku p.n.e. hodowano ją w specjalnych, tuczowych zbiornikach, tzw. wiwariach. Również współcześnie oferowana jest na rynkach śródziemnomorskich. Przed sprzedażą jest odgławiana; w ten sposób zostają usunięte znajdujące się w jej pysku gruczoły jadowe.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski