Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
BELONOKSZTAŁTNE
Makrelosz
Scomberesox saurus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Scomberesox saurus

Budowa zewnętrzna: Silnie wydłużone ciało (wyższe i bardziej bocznie ścieśnione niż u belony). Szczęki długie i cienkie. Szczęka dolna, o długości do 15 cm, jest u młodych osobników wysunięta do przodu. U osobników dorosłych obydwie szczęki są równe. Zęby drobne. Linia boczna bardzo nisko opuszczona. Płetwa grzbietowa daleko przesunięta do tyłu. Jest w niej 10-12 miękkich promieni. Z tyłu za nią znajduje się 5-6 płetwek. W płetwach brzusznych po 6 miękkich promieni. Pęcherz pławny nie łączy się z przełykiem. Grzbiet niebieskawy lub oliwkowy. Strona brzuszna złociście lub srebrzyście lśniąca. Wzdłuż boków długa, srebrzysta wstęga. Ości nie mają zielonego koloru. Maksymalna długość 50 cm.

Scomberesox saurus - Makrelosz
Rycina gatunku Scomberesox saurus


Występowanie: Subtropikalne i umiarkowanie ciepłe rejony północnego Atlantyku. Na wschodzie wybrzeży Afryki i Wysp Kanaryjskich po Islandię, południową Norwegię i Danię (przypadkowo dociera w miesiącach letnich także do wód Morza Białego i Morza Barentsa). Występuje w Morzu Śródziemnym. Podgatunek tej ryby występuje w ciepłych morzach wokół półkuli południowej.

Tryb życia: Stadna ryba otwartego morza, trzymająca się zwykle tuż pod powierzchnią wody. W razie niebezpieczeństwa (prześladowana przez tuńczyki i inne ryby drapieżne) wyskakuje ponad powierzchnię wody, podobnie jak blisko z nią spokrewnione ryby z rodziny ptaszorowatych. Również wyskakują natychmiast z wody ryby, które zostały otoczone siecią. Tarło odbywa się wczesnym latem w otwartym morzu. Ikra (o średnicy 2 mm) zawiera kleiste wyrostki czepne (krótsze niż u belony), za pomocą których przyczepia się do unoszonych w wodzie morskich wodorostów. Wylęgające się larwy nie mają jeszcze "dzioba", który wytworzy się u nich dopiero w trakcie późniejszego wzrostu.

Odżywianie: Krewetki i inne pelagiczne skorupiaki, oprócz nich także małe ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski