Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
BELONOKSZTAŁTNE
Brak polskiej nazwy
Parexocoetus mento
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Parexocoetus mento

Budowa zewnętrzna: Ryba ta ma długie, bocznie ścieśnione, zaokrąglone w grzbietowej części ciało o wydatnej górnej szczęce. Płetwy grzbietowa i odbytowa nie mają jednakowej liczby promieni. Płetwa grzbietowa jest szeroka i wysoka; najdłuższe są w niej promienie środkowe. Płetwy piersiowe długie, nie sięgające do tylnej części płetwy odbytowej. Płetwy brzuszne są średniej długości, sięgające jedynie do nasady płetwy odbytowej. Ich nasada leży bliżej nasady płetwy odbytowej niż nasady płetw piersiowych. Płetwa grzbietowa z 9-1 2, natomiast odbytowa z 10-12 promieniami. W płetwach piersiowych po 13-15 promieni. Na pierwszym łuku skrzelowym 27-30 wyrostków filtracyjnych. Wzdłuż ciała 16-20 łusek w najdłuższym rzędzie. Grzbiet mieniący się zielonkawoniebiesko, brzuch srebrzysty. Płetwa intensywnie czarna. Płetwy piersiowe szare. Długość ryb do 10 cm.

Parexocoetus mento - Brak polskiej nazwy
Rycina gatunku Parexocoetus mento


Występowanie: W tropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku od Morza Czerwonego do Wyspy Fidżi. Poprzez Kanał Sueski ryba ta przeniknęła we wschodnie rejony Morza Śródziemnego, sięgając na zachodzie do Zatoki Sidra i Albanii; rozprzestrzeniona wzdłuż wybrzeża izraelskiego i libańskiego.

Tryb życia: Trzyma się w małych stadkach blisko wybrzeży. W razie niebezpieczeństwa wyskakuje z wody, szybując ponad jej powierzchnią. W Morzu Śródziemnym rozradza się latem. Płaskie jaja pokryte są nitkowatymi wyrostkami.

Odżywianie: Prawdopodobnie odżywia się organizmami planktonowymi.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski