Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
BELONOKSZTAŁTNE
Ateryna
Atherina presbyter
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Atherina presbyter

Budowa zewnętrzna: Smukłe, wyciągnięte ciało z dwiema krótkimi płetwami grzbietowymi. Szeroki, skośnie skierowany ku górze otwór gębowy, sięgający prawie do przedniej krawędzi oka. Pysk spiczasty. Oczy duże. Ciało i głowa okryte średniej wielkości łuskami. W najdłuższym szeregu, wzdłuż ciała jest ich 52-57. Pierwsza płetwa grzbietowa z 6-9 cienkimi promieniami twardymi, w płetwie grzbietowej drugiej 1 twardy i 11 promieni miękkich. Naprzeciw niej ulokowana jest przewyższająca ją nieco wielkością płetwa odbytowa. Płetwa ogonowa widlasto wcięta. Linia boczna niewyraźna. Grzbiet zielonkawy, strona brzuszna srebrzyście lśniąca. Na bokach ciała srebrzysta, szeroka, długa wstęga; jej szerokość równa jest prawie średnicy oka. Brzegi łusek są czarno nakrapiane. Ciało nieco prześwitujące. Jego długość wynosi 10-13 cm, maksymalnie 15 cm. Spokrewnionym gatunkiem jest Ahterinomorus lacunosus (określany również jako Pranesus pinguis). Ciało jego jest silniej zbudowane i ma nieco większe łuski (40 w najdłuższym rzędzie). Linia boczna zredukowana jest do małych, okrągłych dołków, po jednym na każdej łusce. Kość przedpokrywowa wieczka skrzelowego z silnym nacięciem; pierwsza płetwa grzbietowa z 4-7 promieniami twardymi, druga z 1-2 twardymi i 9-10 miękkimi. W płetwie odbytowej 1-2 kolce i 12-17 promieni miękkich. Długość 12-14 cm, maksymalnie 14 cm.

Atherina presbyter - Ateryna
Rycina gatunku Atherina presbyter


Występowanie: Przybrzeżne wody północnego Atlantyku, kanał La Manche (pojedyncze stada obserwowano w cieśninie Kattegat i w rejonie Bełtów koło Danii). Zachodnia część Morza Śródziemnego; spotykana w rejonie Gibraltaru, Port Yendres, Marsylii (Francja) i Tunisu (Tunezja). Atherinomorus lacunosus występuje we wschodniej części Morza Śródziemnego (Izrael), dokąd przywędrował przez Kanał Sueski z Oceanu Indyjskiego; przebywa małymi grupami w płytkich, przybrzeżnych wodach, w miejscach o piaszczystym podłożu. Często wchodzi do ujść rzek i słonawych lagun.

Tryb życia: Stadna ryba przebywająca zazwyczaj tuż pod powierzchnią wody, skąd w głębsze miejsca oddala się jedynie w zimnych miesiącach. W przeciwieństwie do stad sardynek, odbywających bez odpoczynku swą morską wędrówkę, stada tej ryby zwykle dłuższy czas zatrzymują się w jednym miejscu. Tarło od kwietnia do lipca. Ikra składana w porośniętej roślinnością przybrzeżnej strefie wody - często również w wodzie słodkiej i słonawej. Za pomocą posiadanych długich wyrostków czepnych ikra przykleja się do roślin (glonów) i kamieni. Przeciętny wiek ryb 3-4 lata.

Odżywianie: Najważniejszym składnikiem pokarmu są skorupiaki planktonowe, obok nich zjada również ikrę i larwy ryb.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski