Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 11 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
DORSZOKSZTAŁTNE
Żabogłów
Raniceps raninus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Raniceps raninus

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte ciało (45-48 kręgów) z dwiema płetwami grzbietowymi. Pierwsza, szczątkowa ograniczona jest do trzech promieni. Druga z 60-66 promieniami. W płetwie odbytowej jest ich 53-60, a w płetwach brzusznych po sześć, przy czym ich zewnętrzne promienie są wydłużone. Duża, szeroka głowa jest spłaszczona (jej długość prawie równa się szerokości). Na pysku brak wąsów; jeden zaledwie znajduje się na podbródku. Cały tułów przypomina kształtem kijankę i jest smoliście czarny. Skóra pokryta grubą warstwą śluzu.

Raniceps raninus - Żabogłów
Rycina gatunku Raniceps raninus


Występowanie: Atlantyk Północny od fiordu Trondheim w Norwegii przez Skagerrak, Kattegat, Zatokę Meklemburską do Biskajów.

Tryb życia: Denna ryba płytkiej strefy wodorostów, przebywająca w miejscach o żwirowym lub skalistym podłożu. Jest samotnikiem. Prawdopodobnie podejmuje lokalne wędrówki. Rzadko spotykana na głębokości powyżej 100 m. Tarło od maja do września. Ikra składana jest w płytkich przybrzeżnych wodach w miejscach o głębokości maksymalnie do 50 m. Młode ryby przechodzą na denny tryb życia przy długości ciała około 2 cm. Pozostają w pobliżu brzegów.

Odżywianie: Zwłaszcza rozgwiazdy, drobne kraby, krewetki, robaki i małe ryby (babki).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski