Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
DORSZOKSZTAŁTNE
Bielmik
Trisopterus luscus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Trisopterus luscus

Budowa zewnętrzna: Krępe, szerokie ciało (47-49 kręgów), szersze od długości głowy. Pysk duży. Szczęka górna dłuższa od szczęki dolnej. Na podbródku jeden duży wąs, którego długość równa jest lub nieco większa od średnicy oka. Początek płetwy odbytowej leży tuż z tyłu lub pod nasadą pierwszej płetwy grzbietowej. Trzy płetwy grzbietowe stykają się ze sobą. Dwie płetwy odbytowe u swej podstawy przechodzą jedna w drugą. W pierwszej płetwie grzbietowej 11-14 promieni, w drugiej 20-24, w trzeciej 18-20. Pierwsza płetwa odbytowa ma ich 30-34, natomiast druga 19-22. Otwór odbytowy leży poniżej środka pierwszej płetwy grzbietowej. Ciało ma jasnomiedziany kolor z 4-5 szerokimi, pionowo biegnącymi, ciemnymi pasami, które znikają natychmiast po złowieniu ryb. Bielmik osiąga długość 30 cm.

Trisopterus luscus - Bielmik
Rycina gatunku Trisopterus luscus


Występowanie: Strefa wolnej wody; Skagerrak, Morze Północne, wokół Wysp Brytyjskich i dalej na południe aż do Maroka. Występuje również w zachodniej części Morza Śródziemnego.

Tryb życia: Przebywa na głębokości 30-100 m, czasami głębiej. Młode ryby trzymają się w dużych stadach ponad piaszczystym dnem strefy brzegowej. Właściwa pora tarła przypada w marcu i kwietniu. Tarliska znajdują się na głębokości 50-70 m. Uzyskuje dojrzałość płciową już po pierwszym roku życia.

Odżywianie: Skorupiaki denne, również drobne ryby i robaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski