Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
JESIOTROKSZTAŁTNE
Jesiotr adriatycki
Acipenser naccarii
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Acipenser naccarii

Budowa zewnętrzna: 11-14 kostnych płytek, od 32 do 42 leżących w szeregu jedna przy drugiej płytek bocznych, które są ponad dwa razy wyższe niż szersze. Występuje 8-11 płytek brzusznych. Ryj od strony górnej skostniały, umiarkowanie wydłużony. Jego długość wynosi zaledwie 1/3 długości głowy. Od przodu jest zaokrąglony, łagodnie ścięty. Dość długie wąsiki są gładkie i okrągłe, umieszczone bliżej ryja aniżeli otworu gębowego. Wyciągnięte do tyłu nie sięgają do jego krawędzi. W zależności od miejsca przebywania, strona grzbietowa tego gatunku jesiotra może być żółtawa, ochrowa, brązowawa, przechodząca w prawie czarną. Strona brzuszna, podobnie jak duże płytki kostne, ma barwę od żółtawej do brudnobiałej. Długość ryby 100-150 cm, maksymalna około 200 cm. Duże osobniki są jednak obecnie bardzo rzadko spotykane.

Acipenser naccarii - Jesiotr adriatycki
Rycina gatunku Acipenser naccarii


Występowanie: Wody przybrzeżne Adriatyku, skąd wstępuje na tarło do rzek i potoków Niziny Padańskiej (Pad, Etsch i Tagliamento).

Tryb życia: Gatunek jesiotra wstępującego na tarło z morza do rzek, którego biologia do końca nie jest poznana. Przed zanieczyszczeniem i zabudową uchodzących do Adriatyku dużych rzek jesiotr ten wstępował również do ich środkowego biegu. Tam od kwietnia do maja odbywał tarło w miejscach głębokich, o silnym prądzie oraz piaszczystym lub żwirowatym podłożu. Był cenioną, poszukiwaną rybą konsumpcyjną. Dzisiaj jego populacja, podobnie jak wszystkich jesiotrów, jest silnie zagrożona. Prawie nie obserwuje się ciągu tarłowego.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski