Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
DORSZOKSZTAŁTNE
Ogak
Gadus ogac
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Gadus ogac

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, opływowe, dość ciężkie ciało o masywnej, szerokiej głowie. Średnica oka mniejsza od długości pyska. Szczęka górna nieco wysunięta. Na podbródku wąsik odpowiadający długością prawie średnicy oka. Linia boczna do połowy drugiej płetwy grzbietowej wygięta ku górze; dalej aż do ogona biegnie prosto. Łuski leżące na niej są grube, z dużymi otworami, sama zaś linia jest ciemna. Trzy płetwy grzbietowe są ustawione blisko siebie i mają zaokrągloną górną krawędź. W pierwszej znajduje się 14-15, w drugiej 18-22, a w trzeciej 17-20 miękkich promieni. Pierwsza płetwa odbytowa rozpoczyna się nieco z tyłu pod nasadą drugiej płetwy grzbietowej. Płetwy odbytowe z zaokrąglonymi krawędziami oraz z 19-23 (pierwsza) i 17-19 (druga) miękkimi promieniami. Ciało jest brązowawe marmurkowane. Jego dolne partie są bardziej złociste. Ryby te osiągają długość do 70 cm, zwykle jednak łowione są osobniki 50-60 centymetrowe.

Gadus ogac - Ogak
Rycina gatunku Gadus ogac


Występowanie: Występowanie: W fiordach i przybrzeżnych wodach Grenlandii.

Tryb życia: Przebywa na głębokości od 0 do 200 m. Tarło odbywa wiosną w płytkich, przybrzeżnych wodach. Ikra otoczona jest ciemną osłoną i opada na dno.

Odżywianie: Chociaż ogak jest rybą wszystkożerną, jego podstawowym pożywieniem są inne ryby i kraby.

Uwagi: Pogłowie tej ryby było niegdyś w grenlandzkich wodach znacznie liczniejsze. Przypuszcza się, że jej populacje wypierane są przez populacje atlantyckiego dorsza. Niektórzy systematycy uważają, że ogak jest tylko jego podgatunkiem.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski