Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
DORSZOKSZTAŁTNE
Ślepior
Gadiculus argenteus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Gadiculus argenteus

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, opływowe ciało (37-40 kręgów). Ogromne oczy o średnicy większej niż odległość pyska, ale 21/2 razy mniejsze od długości głowy. Na podbródku brak wąsika. Otwór gębowy skośnie skierowany ku górze. Duże, łatwo odpadające łuski. Nasada pierwszej płetwy odbytowej rozpoczyna się tuż pod początkiem nasady drugiej płetwy grzbietowej. W pierwszej płetwie grzbietowej 8-12, w drugiej 10-14, a w trzeciej 11-16 miękkich promieni. Pierwsza płetwa odbytowa ma ich 15-18, druga od 12-16. Rozgałęziająca się linia boczna kończy się na głowie w siedmiu dołkach śluzowych. Ubarwienie ciała srebrzyste z ciemnymi plamami na głowie i grzbiecie. W północnym Atlantyku ślepior jest najmniejszym gatunkiem z rodziny dorszowatych. Przeciętnie osiąga długość 10-15 cm.

Gadiculus argenteus - Ślepior
Rycina gatunku Gadiculus argenteus


Występowanie: Stadna ryba północno-wschodniego Atlantyku; od Nordkapp przez Skagerrak do Zatoki Biskajskiej, również w zachodniej części Morza Śródziemnego i w Adriatyku. Wyróżnia się dwa podgatunki: Gadiculus argenteus thori z północno-wschodniego Atlantyku i Gadiculus argenteus urgentcus - głównie z Morza Śródziemnego i Adriatyku.

Tryb życia: Żyje ponad krawędzią szelfu kontynentalnego, zwykle na głębokości od 200 do 1000 m; chętnie przebywa również ponad mulistym dnem na głębokości 100-300 m. Na południowym obszarze występowania odbywa tarło w styczniu i lutym, a na północnym w kwietniu. W Morzu Śródziemnym ma to miejsce w grudniu i styczniu. Ikra składana jest na dużych głębokościach.

Odżywianie: Małe skorupiaki oraz robaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski