Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 1 osoba
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
DORSZOKSZTAŁTNE
Dorszyk polarny, sajka
Boreogadus saida
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Boreogadus saida

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, bardzo smukłe, silnie zwężające się ku tyłowi ciało. Szczęka dolna wysunięta. Na podbródku mały wąsik. Trzy daleko odsunięte od siebie płetwy grzbietowe. W pierwszej jest 10-12, w drugiej 14-16, w trzeciej zaś 17-19 promieni. Płetwy brzuszne zredukowane do małych rozmiarów, z jednym silnie wydłużonym promieniem, sięgającym do połowy płetwy piersiowej. Dwie płetwy odbytowe; pierwsza z 15-17, druga z 17-19 promieniami. Płetwa ogonowa smukła, o karbowanej krawędzi. Grzbiet cielistego do brązowego koloru. Dolna strona ciała jasna, srebrzyście lśniąca. Przeciętna długość wynosi 28 cm.

Boreogadus saida - Dorszyk polarny, sajka
Rycina gatunku Boreogadus saida


Występowanie: Morze Białe, Morze Barentsa, wokół Spitsbergenu, Islandii i wzdłuż południowych wybrzeży Grenlandii. W związku z ociepleniem się klimatu Arktyki obserwuje się dalsze rozszerzanie obszaru występowania tego gatunku na północ.

Tryb życia: Ryba wolnej wody, żyjąca blisko jej powierzchni. Preferuje niskie temperatury (około 5 °C). Często przebywa w strefie kry oraz na granicy pola lodowego. Niezwykle odporna na wahania wysokości zasolenia wody, dlatego spotykana również w ujściach rzek. Zimą przesuwa się bardziej na południe, gdzie w strefie brzegowej, przy temperaturze wody około 0 °C, przystępuje do rozrodu. Samica składa od 9000 do 18 000 ziaren unoszącej się pelagicznie w wodzie ikry. Młode wylęgają się w kwietniu i maju. Uzyskują dojrzałość płciową w czwartym roku życia przy długości ciała około 20 cm. Rzadko dożywają 7 lat. Do rozrodu przystępują w swym życiu tylko raz.

Odżywianie: Zarówno larwy, jak i dorosłe ryby odżywiają się organizmami planktonowymi.

Uwagi: Dorszyk polarny jest ważnym składnikiem pokarmu fok, dorszy, arktycznych waleni (zębowców) oraz morskich ptaków. Wprawdzie w gospodarce rybackiej ryba ta nie odgrywa żadnej roli, jednak w trakcie swej tarłowej wędrówki ku rosyjskim wybrzeżom Morza Arktycznego łowiona jest w dużych ilościach.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski