Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 9 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
DORSZOKSZTAŁTNE
Okowiel
Trisopterus esmarki
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Trisopterus esmarki

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte ciało (53-55 kręgów), którego wysokość jest zazwyczaj mniejsza od długości głowy. Szczęka górna dłuższa od szczęki dolnej. Średnica oka większa od długości pyska. Na podbródku 1 wąsik o długości od 1/3 do 1/2 średnicy oka. Pierwsza płetwa odbytowa rozpoczyna się pod początkiem nasady drugiej płetwy grzbietowej. Płetwy odbytowe stykają się ze sobą. Pomiędzy trzema płetwami grzbietowymi małe przerwy. W pierwszej płetwie grzbietowej 14-17 promieni, w drugiej 22-28, a w trzeciej 23-29. Pierwsza płetwa odbytowa ma ich 26-31. druga zaś 25-31. Otwór odbytowy znajduje się pod przerwą oddzielającą od siebie pierwszą i drugą płetwę grzbietową. Górna krawędź wszystkich płetw nieparzystych jest lekko wklęsła. Ubarwienie grzbietu brązowoszarc, boki są matowosrebrzyste, a głowa jasna. Przy nasadzie płetw piersiowych czarna plama. Długość 15-20 cm, maksymalnie 26 cm.

Trisopterus esmarki - Okowiel
Rycina gatunku Trisopterus esmarki


Występowanie: Ryba wolnej wody. U europejskich wybrzeży od Zatoki Biskajskiej i dalej na północ; Skagerrak, Kattegat, wokół Islandii, południowe obszary morza Barentsa, Spitsbergen.

Tryb życia: Przebywa na głębokości od 80 do 200 m ponad mulistym podłożem. Ikra składana jest od stycznia do marca: w północnej części Morza Północnego na północ od Szkocji koło Orkadów, Wysp Szetlandzkich i Owczych, na północ od Irlandii, a także w cieśninie Skagerrak i Kattegat. Wydaje się, że gatunek ten nie podejmuje dalekich wędrówek. Prawdopodobnie populacje żyjące w rejonie Wysp Owczych i w północnych rejonach cieśniny Kattegat są izolowane i mają własne tarliska. Ryby te uzyskują dojrzałość płciową zwykle w wieku 2 lat, ale w niektórych miejscach (Wyspy Szetlandzkie, północna Szkocja) spotyka się jednoroczne samice, które są już gotowe do tarła.

Odżywianie: Małe skorupiaki, krewetki, robaki i drobne ryby.

Uwagi: Okowiel stanowi ważny składnik pokarmu plamiaka, witlinka i dorsza.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski