Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
DORSZOKSZTAŁTNE
Molwa niebieska
Molva dipterygia
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Molva dipterygia

Budowa zewnętrzna: Silnie wydłużona ryba (76-79 kręgów) o spiczastym pysku, dwóch płetwach grzbietowych i jednej odbytowej. Na podbródku pojedynczy wąsik. Oczy duże, mniejsze niż 1/5 długości głowy i 1,2-1,3 razy niż długość pyska. Duża głowa mieści się 41/2-5 razy w całkowitej długości ciała. Pierwsza płetwa grzbietowa z 12-14 promieniami, druga z 76-83. W płetwie odbytowej jest ich 70-76. Ubarwienie ciała ciemnomiedziane bez marmurkowań. Rozrzucone, ciemne miejsca przy końcach jasno obwiedzionych płetw nieparzystych. Molwa niebieska osiąga długość nie większą niż 130 cm.

Molva dipterygia - Molwa niebieska
Rycina gatunku Molva dipterygia


Występowanie: Ryba północnego Atlantyku: od Islandii, zachodnich rejonów Morza Barentsa, fiord Trondheim, Skagerrak i Kattegat do Szkocji i Irlandii, dalej do Zatoki Biskajskiej i Maroka; także w zachodniej części Morza Śródziemnego. Rzadko w zachodnim Atlantyku.

Tryb życia: Przebywa zwykle na głębokości 350-500 m, rzadziej od 200 do 1000 m. Na tych głębokościach panują wyrównane temperatury wody, niezbędne dla tej ryby. Odbywa ona tarło wiosną (maj-czerwiec) na głębokości 1000 m.

Odżywianie: Słabo poznane. Z pewnością jest rybą drapieżną zjadającą ryby i raki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski