Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 6 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
DORSZOKSZTAŁTNE
Morszczuk zwyczajny, morszczuk europejski
Meriuccius meriuccius
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Meriuccius meriuccius

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, smukłe ciało o szczupakowatej głowie. Szeroki, silnie uzębiony otwór gębowy (duże zęby chwytne), o nieco wysuniętej, pozbawionej wąsika dolnej szczęce. Linia boczna prawie prosta. Dwie płetwy grzbietowe; pierwsza krótka z 9-10 miękkimi promieniami, druga długa z 37-40. Długa płetwa odbytowa, która pod względem kształtu, długości i miejsca osadzenia jest nieomal odzwierciedleniem drugiej płetwy grzbietowej. Ma ona 36-40 miękkich promieni. Płetwy piersiowe są długie, sięgające prawie odbytu. Płetwy brzuszne osadzone gardłowo. Grzbiet od brązowo- do czerwonoszarego, często czarno nakrapiany. Boki szarosrebrzyste, brzuch białawy. Płetwy nieparzyste z ciemną obwódką. Wnętrze jamy gębowej i skrzeIowej jest czarne. Długość maksymalna 1 m (ciężar około 10 kg); w Morzu Śródziemnym do 35 cm.

Meriuccius meriuccius - Morszczuk zwyczajny, morszczuk europejski
Rycina gatunku Meriuccius meriuccius


Występowanie: Północny Atlantyk od Islandii i Lofotów (Norwegia) po wody północno-zachodniej Afryki; Morze Północne; Morze Śródziemne i Czarne. Przebywa na głębokości 100-1000 m, odwiedzając płytsze wody (np.: w Morzu Północnym) tylko w niektórych porach roku.

Tryb życia: W ciągu dnia morszczuki trzymają się głębszych przydennych rejonów, podchodząc nocą w górę aż w pobliże powierzchni wody, gdzie polują na stadne ryby. Pora tarła od marca (w Morzu Śródziemnym) do sierpnia (na północnych obszarach występowania). Znane tarliska tej ryby znajdują się na krawędzi europejskiego szelfu, na południe od Islandii oraz w wodach u wybrzeży Francji i Półwyspu Iberyjskiego. W zależności od tarliska ikra składana jest na bardzo różnych głębokościach. Jaja o średnicy około 1 mm swobodnie unoszą się w wodzie dzięki posiadanej kropelce tłuszczu.

Odżywianie: Głównie śledzie, szproty, sardynki, sardele oraz makrele. Ponadto także witlinki i pelagicznie żyjące gatunki kałamarnic.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski