Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
CIERNIKOKSZTAŁTNE
Wężyna
Entelurus aequoreus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Entelurus aequoreus

Budowa zewnętrzna: Długie, cienkie, poza okresem rozrodu prawie okrągłe ciało z 28-31 kostnymi pierścieniami przed otworem odbytowym i 60-70 tuż za nim. Rurkowaty, długi pysk stanowiący około połowy długości głowy. Czoło lekko wysklepione. Płetwa grzbietowa z 37-44 miękkimi promieniami. Rozciąga się ona nad 7-11 pierścieniami tułowia i 2-3 pierścieniami części ogonowej. Brak płetw piersiowych. Mała, silnie zredukowana płetwa ogonowa rozpięta tylko na 4-9 miękkich promieniach. Otwór odbytowy pod tylną krawędzią płetwy grzbietowej. Ubarwienie żółtawo- lub brązowawoszare. Wierzch głowy oraz grzbietu z licznymi, driobniutkimi, srebrzystymi plamami. Boki jasnosrebrzysfe z ciemnymi, poprzecznymi prążkami (wzór pierścieni). Od początku pyska przez oko do górnej krawędzi wieczka skrzelowego biegnie długa, czerwonawa smuga. Samce osiągają maksymalną długość 40 cm, natomiast samice 60 cm.

Entelurus aequoreus - Wężyna
Rycina gatunku Entelurus aequoreus


Występowanie: Północny Atlantyk od Islandii i norweskiego wybrzeża (od Tromse) do Portugalii i Wysp Azorskich. Przebywa w strefie przybrzeżnych wodorostów na głębokości 5-30 m (maksymalnie do 100 m); w miesiącach letnich można ją również spotkać w strefie wolnej wody, nieco dalej od brzegów, gdzie trzyma się blisko powierzchni wody, wśród pływających wodorostów.

Tryb życia: Stanowiskowa ryba, przebywająca wśród wodorostów zazwyczaj w pionowej pozycji, z głową skierowaną w kierunku prądu, gdzie czyha na przepływającą zdobycz. Pora tarła od czerwca do lipca. Po ceremonialnych zalotach samica za pomocą pokładełka składa na brzusznej stronie ciała kilku samców 400-1000 ziaren ikry o średnicy 1,2 mm. Samce aż do chwili wylęgnięcia się młodych ryb noszą jaja przyczepione mocno do brzucha (jak u wszystkich gatunków rodzaju Entelurus). Świeżo wylęgające się larwy wężyny mierzą 11-12 mm. Występują u nich jeszcze płetwy piersiowe, zanikające w miarę dalszego rozwoju.

Odżywianie: Zwierzęta planktonowe.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski