Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
BERYKSOKSZTAŁTNE
Beryks krępy
Beryx decadactylus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Beryx decadactylus

Budowa zewnętrzna: Wysokie, podłużnie owalne ciało z wyraźnymi śluzowymi kanałami w skórze głowy. Oczy duże. Otwór gębowy szeroki, skierowany skośnie ku górze. Na szczękach osadzone są drobne, spiczaste zęby. Na wieczku skrzelowym krótkie kolce. Przednia, przedpokrywowa część wieczka z piłkowaną krawędzią. W krótkiej płetwie grzbietowej 3 promienie twarde i 12-14 miękkich. Płetwa odbytowa, która jest znacznie dłuższa od grzbietowej ma 3-4 kolce i 23-28 promieni miękkich. W płetwach brzusznych po jednym, silnym kolcu. Tylna krawędź płetwy ogonowej głęboko wcięta. Płetwa grzbietowa ciemnoczerwona. Boki rozjaśniające się, żółtawo połyskujące. Strona brzuszna różowa. Maksymalna długość 50 cm.

Beryx decadactylus - Beryks krępy
Rycina gatunku Beryx decadactylus


Występowanie: Granice występowania tego gatunku z Atlantyku i Pacyfiku nie są dokładnie znane. W części europejskiej na północ sięga do Islandii i północnej Norwegii. Występuje w zachodnich rejonach Morza Śródziemnego. Przebywa na głębokości 200-500 m. Blisko spokrewnionym z nim gatunkiem jest szeroko rozprzestrzeniony w słonych wodach kuli ziemskiej beryks wspaniały (Beryx splendens), miejscami przebywa on również na większych głębokościach (powyżej 600 m). Ma smuklejsze ciało o krótszej płetwie grzbietowej. Jego łuski są kolczaste, co sprawia, że w dotyku ryba ta jest bardzo szorstka. Strona brzuszna oraz głowa intensywnie czerwone, boki i strona brzuszna lśniąco białe, a wszystkie płetwy szkarłatne. Po śmierci całe ciało staje się ciemnoczerwone. W naszej strefie geograficznej beryks wspaniały znany jest z południowoeuropejskich wód. Nieliczne egzemplarze spotykane są na szelfie kontynentalnym Islandii oraz Wysp Brytyjskich. Maksymalna długość 60 cm.

Tryb życia: Ryba strefy otwartej wody, żyjąca głęboko, z dala od powierzchni. Jej biologia jest jeszcze słabo poznana. Brakuje informacji o ikrze, postaciach larwalnych oraz młodych osobnikach.

Uwagi: U żyjących na głębokości ponad 600 m beryksów oczy muszą być szczególnie dobrze rozwinięte, by móc wykorzystywać silnie rozproszone, zredukowane światło, docierające do zamieszkiwanych przez nie rejonów. W oczach ich brak jest komórek, które do pełnienia swych funkcji, np.: do rozróżniania kolorów, potrzebują dużo światła.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski