Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
STROJNIKOKSZTAŁTNE
Wstęgor polarny
Trachipterus arcticus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Trachipterus arcticus

Budowa zewnętrzna: Bardzo długie, wstęgowate ciało, tak cienkie, że przy złowieniu ryby zwykle ulega przerwaniu. Przy długości 2 m ciało ma 20 cm wysokości i tylko 2 cm grubości. Głowa jest mała, pysk krótki, z małym, skośnie skierowanym ku górze otworem gębowym. Oczy duże. Płetwa grzbietowa bardzo długa, sięgająca od góry prawie do płetwy ogonowej. Maleńkie płetwy piersiowe i brzuszne. Brak płetwy odbytowej. Długa płaska płetwa ogonowa jest zaokrąglona ku górze. Ciało srebrzyście lśniące z biegnącymi wzdłuż grzbietu ciemnymi, okrągłymi plamami. Żółta tęczówka oka. Wszystkie płetwy szkarłatne. Maksymalna długość ciała 3 m. Wstęgor królewski (Regalecus glesne) jest jedynym przedstawicielem blisko spokrewnionej rodziny Regalecidae. Osiąga on długość nawet do 7 m. Pierwsze, bardzo długie promienie płetwy grzbietowej tworzą u niego swoistą "fryzurę" wyglądającą niczym korona. Jego płetwy brzuszne zbudowane są z pary długich, nie dzielonych promieni z listkowatym wyrostkiem. Gatunek ten jest szeroko rozprzestrzeniony w wodach kuli ziemskiej. Występuje również na europejskich obszarach Atlantyku oraz w Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym.

Trachipterus arcticus - Wstęgor polarny
Rycina gatunku Trachipterus arcticus


Występowanie: Północny Atlantyk od Islandii i Norwegii do Wysp Brytyjskich. Przebywa na głębokości 500-600 m. Spokrewnione z nim są: Trachipterus trachipterus (Morze Śródziemne) oraz Zu cristatus (Morze Śródziemne, Madera, Azory).

Tryb życia: Ryba otwartej wody. Żywe osobniki są bardzo rzadko spotykane, mimo że gatunek ten jest liczny u wybrzeży Morza Północnego. Na północ od Islandii niejednokrotnie spotykane są setki niesionych prądami martwych wstęgorów. Dojrzałość płciową uzyskują w wieku 14 lat (długość 2,4 m). Składają 500 000 jaj, które - podobnie jak i larwy - swobodnie unoszą się w wodzie.

Odżywianie: Bezkręgowce oraz małe ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski