Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Chelon grubowargi
Chelon labrosus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Chelon labrosus

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, wrzecionowate ciało z dwiema krótkimi płetwami grzbietowymi i silnie spłaszczoną głową. Oczy bez powieki tłuszczowej. Mały, bezzębny otwór gębowy zakończony bardzo grubą górną wargą (grubsza niż połowa średnicy oka). U dorosłych osobników pokryta jest ona rzędami małych brodawek. Łuski duże, koliste. Brak wyraźnej linii bocznej. Wąska przegroda skrzelowa. Pierwsza płetwa grzbietowa z czterema promieniami twardymi, druga z jednym twardym i 8-9 miękkimi. W płetwie odbytowej trzy promienie twarde i 9-10 miękkich. Grzbiet ciemnozielonkawoszary. Boki jaśniejsze, z 7-8 wąskimi, ciemnymi, podłużnymi paskami. Brzuch srebrzysty. Płetwy ciemnoszare. Maksymalna długość 60 cm (waga 4-5 kg).

Chelon labrosus - Chelon grubowargi
Rycina gatunku Chelon labrosus


Występowanie: Północny Atlantyk od zachodnioafrykańskiego wybrzeża (Senegal), Wysp Kanaryjskich, Madery i Azorów do Wysp Owczych, Islandii i Norwegii. Latem pojawia się w południowych rejonach Morza Północnego, w cieśninie Kattegat i zachodnim Bałtyku. Występuje w Morzu Śródziemnym oraz (rzadko) w zachodniej części Morza Czarnego. Przebywa w płytkich, przybrzeżnych wodach ponad miękkim podłożem i wśród wodorostów, wstępując również do wód slonawych oraz ujść rzek.

Tryb życia: Żywa, stadna ryba podejmująca dalekie pokarmowe wędrówki. Młode ryby trzymają się zwykle tuż pod samą powierzchnią wody. Najliczniej gatunek ten spotykany jest wiosną i latem; przypuszczalnie zimę spędza pogrążony w rodzaj śpiączki zimowej, nie przyjmując wówczas żadnego pokarmu. Tarło od grudnia do marca (Morze Śródziemne) i od stycznia do kwietnia (Biskaje). Ikra, zaopatrzona w dużą kroplę tłuszczu, unosi się w wodzie bezpośrednio nad podłożem.

Odżywianie: Młode ryby odżywiają się organizamami planktonowymi. Osobniki dorosłe drobnymi, dennymi zwierzętami, detrylusem (rozkładające się szczątki) i glonami (np.: okrzemki), zeskrobywanymi z podłoża lub odfiltrowywanymi ze szlamu.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski