Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 1 osoba
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Wrakoń
Polyprion americanus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Polyprion americanus

Budowa zewnętrzna: Silnie, wysoko wygrzbiecone, bocznie ścieśnione ciało o dużej, wysokiej głowie. Małe łuski grzebykowe, także u podstawy płetwy grzbietowej, ogonowej i odbytowej. Profil głowy dość stromo opadający, w okolicach oczu lekko wysklepiony. Pomiędzy oczami i na czole znajdują się małe, kolczaste grzebienie. Na wieczku skrzelowym długa listwa kostna. Tylna krawędź praeoperculum ząbkowana. Szeroki otwór gębowy zakończony jest wysuwalnymi szczękami. Szczęka dolna lekko wysunięta do przodu. Na obydwu osadzone są w szerokich rzędach drobne, stożkowate zęby; pojedyncze znajdują się również na języku. Płetwa grzbietowa jest długa i nie dzielona. Ma ona 11 bardzo mocnych kolców i 11-12 promieni miękkich. W płetwie odbytowej są 3 kolce i 8 do 10 promieni miękkich, płetwy piersiowe natomiast mają po 1 kolcu i po 5 promieni. Tylna krawędź płetwy ogonowej zaokrąglona lub prosta. Osobniki dorosłe mają grzbiet ciemny, brązowoszary (niejednokrotnie z niewyraźnymi, jaśniejszymi plamami), brązowawe boki i żółty brzuch. Młode osobniki często pokryte są nieregularnie rozmieszczonymi, białymi i mniejszymi czarnymi plamami. Płetwa ogonowa ma białą obwódkę. Maksymalna długość 2 m.

Polyprion americanus - Wrakoń
Rycina gatunku Polyprion americanus


Występowanie: We wschodnim Atlantyku występuje od Norwegii oraz wybrzeża irlandzkiego (rzadko) do Wysp Kanaryjskich; czasami zachodzi do kanału La Manche i Morza Północnego. Występuje w Morzu Śródziemnym. Przebywa ponad skalistym i mulistym podłożem od brzegów do strefy otwartej wody; młode ryby od powierzchni do głębokości 100-200 m, osobniki dorosłe nawet do 1000 m.

Tryb życia: Wrakoń jest samotnikiem przebywającym wśród pływającyh wodorostów oraz pomiędzy zatopionymi lub unoszącymi się w wodzie przedmiotami. Jedynie młode osobniki można spotkać czasami skupione w małych stadkach. W niektórych rejonach na obszarze jego występowania (np.: w Morzu Śródziemnym) stwierdzono, że w czasie letnich i jesiennych miesięcy ryba ta porzuca swe normalne środowisko, podchodząc w pobliże brzegów. Tarło od stycznia do kwietnia (Morze Śródziemne).

Odżywianie: Raki, mięczaki, ryby.

Uwagi: Spokrewniony z nim Polyprion cernium jest cenioną rybą konsumpcyjną, osiągającą ciężar 65 kg. Wrakoń swą nazwę zawdzięcza skłonności do przebywania we wrakach zatopionych statków

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski