Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Strzępiel pisarz
Serranus scriba
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Serranus scriba

Budowa zewnętrzna: Podłużne owalne ciało pokryte również na głowie i dolnej szczęce drobnymi ktenoidalnymi (grzebykowymi) łuskami. Na wieczku skrzelowym dwa kolce; tylna krawędź przedpokrywowej części wieczka ząbkowana. Szeroki otwór gębowy o wysuwanych szczękach zaopatrzonych w małe, spiczaste, nieruchome zęby. Długa, nie dzielona płetwa grzbietowa z 10 twardymi i 14-16 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 2 promienie twarde i 7-8 miękkich. Płetwy piersiowe mają po 1 promieniu twardym i po 5 miękkich. Tylna krawędź płetwy ogonowej zaokrąglona. Grzbiet i boki ubarwione czerwonawo lub żółtobrązowo, z 4-7 ciemnymi opaskami (poprzecznymi pręgami); niektóre z nich się rozwidlają. Osobniki dorosłe mają na brzuchu dużą niebieską lub fioletową plamę. Na głowie niebieskie i czerwone, powywijane wzory kojarzące się z arabskim pismem (stąd łacińska nazwa). Maksymalna długość 25 cm.

Serranus scriba - Strzępiel pisarz
Rycina gatunku Serranus scriba


Występowanie: Wschodni Atlantyk od Zatoki Biskajskiej do południowej Afryki. Morze Śródziemne i Czarne. W płytkich, przybrzeżnych wodach zwykle do 30 m głębokości ponad skalistym, porośniętym glonami podłożem, często również wśród podwodnych traw.

Tryb życia: Strzępiel pisarz jest samotnikiem zajmującym określony rewir, którego broni przed innymi osobnikami swego gatunku. Tarło od maja do sierpnia. Jest klasycznym obojnakiem, wytwarzającym w tym samym czasie dojrzałe jaja i plemniki; możliwe zatem jest również samozapłodnienie. Ikra przykleja się do kamieni w przybrzeżnych partiach.

Odżywianie: Głównie małe, stadne ryby, oprócz nich również kraby i mięczaki.

Uwagi: U strzępieli w ciągu życia zachodzi zmiana płci. Niektóre ich gatunki mają zarówno męskie, jak i żeńskie gruczoły rozrodcze i są obojnakami.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski