Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŁOSOSIOKSZTAŁTNE
Łosoś adriatycki
Salmothymus obtusirostris
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Salmothymus obtusirostris

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, zależnie od zamieszkiwanego środowiska wodnego, mniej lub bardziej wygrzbiecone, bocznie spłaszczone ciało z szerokim, krótkim trzonem ogonowym. Tylna krawędź płetwy ogonowej u młodych ryb zawsze łukowato wcięta, u ryb dorosłych prawie prosta. Łuski drobne, 102-103 wzdłuż linii bocznej. Pomiędzy płetwą tłuszczową a linią boczną 20-21 (łącznie z leżącymi na linii). Mała głowa z rzucającym się w oczy tępym pyskiem. Bardzo krótka, szeroka szczęka górna; wycięcie pyska sięga jedynie do środka oka. Na płytce lemiesza od 2 do 6, na jego trzonie 9-18 zębów, umieszczonych w podwójnym rzędzie. Długie płetwy piersiowe sięgają prawie do połowy odległości pomiędzy nasadą płetw piersiowych i brzusznych. Grzbiet od zielonkawego do brązowawego, boki jaśniejsze, brzuch żółtawobiały. Na bokach ciała ciemne oraz czerwone, otoczone jasną obwódką plamy wzdłuż i poniżej linii bocznej, podobnie jak u pstrąga potokowego. Młode ryby mają duże, ciemne, poprzeczne plamy. Długość 25-40 cm, maksymalnie 50 cm.

Salmothymus obtusirostris - Łosoś adriatycki
Rycina gatunku Salmothymus obtusirostris


Występowanie: Chłodne, zasobne w tlen płynące wody Dalmacji. Podgatunkami są Salmothymus obtusirostris oxyrhynchus (rzeka Neretwa) i Salmothymus ohridanus kerkensis (rzeka Krka). W Jeziorze Ochrydzkim żyje spokrewniony gatunek Salmothymus ohridanus.

Tryb życia: Stanowiskowa, niewędrowna, rzeczna ryba łososiowata. Pora tarła od października do grudnia. Ikra składana w owalnych dołkach (gniazdach), wykopanych w żwirze w miejscach o silnym prądzie.

Odżywianie: Małe zwierzęta bezkręgowe (larwy owadów, skorupiaki, owady powietrzne), w wieku starszym głównie ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski