Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 6 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Dubiel
Puntazzo puntazzo
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Puntazzo puntazzo

Budowa zewnętrzna: Owalne, bocznie ścieśnione ciało o silnie wysklepionym górnym profilu głowy i spiczastym, długim pysku. Duże łuski grzebykowe, którymi również pokryta jest głowa. Wieczko skrzelowe bez kolców; gładka tylna krawędź jego części przedpokrywowej. Mały, nisko osadzony otwór gębowy. Szczęki jednakowej długości, słabo wysuwalne. Na każdej z nich znajduje się rząd pochylonych ku przodowi szpatułkowatych zębów, a tuż za nim rząd małych zębów rozcierających. Lemiesz i łuki podniebienne są bezzębne. Długa, nie dzielona płetwa grzbietowa z 11 twardymi i 13-14 miękkimi promieniami. Płetwa odbytowa, stanowiąca około połowę długości płetwy grzbietowej, ma 3 twarde i 12 promieni miękkich. W płetwach piersiowych po 1 promieniu twardym i po 5 miękkich. Ubarwienie szarosrebrzyste z 7-11 wąskimi, ciemnymi, poprzecznymi pręgami. Na trzonie ogonowym duża, czarna plama. W zabarwieniu płetw brak żółtej tonacji. Tworzone przez miękkie promienie części płetwy grzbietowej i odbytowej oraz tylna krawędź płetwy ogonowej - z czarną lamówką. Maksymalna długość 45 cm.

Puntazzo puntazzo - Dubiel
Rycina gatunku Puntazzo puntazzo


Występowanie: Wschodni Atlantyk od rejonów Konga do Zatoki Biskajskiej. Morze Śródziemne. Przebywa do głębokości 50 m, wśród porośniętych glonami skał i raf, chętnie również w pobliżu podowodnych łąk.

Tryb życia: W przeciwieństwie do innych przedstwicieli rodziny prażmowatych gatunek ten nie tworzy dużych stad, lecz przeważnie pędzi samotny tryb życia. Tarło od września do października. Ikra i larwy unoszą się wśród organizmów planktonowych. Wiosną następnego roku młode ryby mają już długość około 5 cm. Ciągną one wówczas do przybrzeżnych wód stadami, które na miejscu stopniowo się rozpraszają.

Odżywianie: Porastające skały glony oraz znajdujące się wśród nich zwierzęce organizmy; szpatułkowate zęby zeskrobują i odrywają glony, które są następnie zgniatane na małych, rozcierających zębach razem ze skorupiakami, ślimakami i małżami.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski