Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 6 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Pagrus, pagrus różowy
Sparus pagrus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Sparus pagrus

Budowa zewnętrzna: Owalne, bocznie ścieśnione ciało o stromo opadającym profilu głowy, ostro zaginającym się powyżej oczu. Duże, grzebykowe łuski, pokrywające również głowę. Wieczko skrzelowe bez kolców. Krawędź jego przedpokrywowej części gładka. Mały, nisko osadzony otwór gębowy. Szczęki słabo wysuwalne; górna jest nieco dłuższa. Z przodu na każdej ze szczęk 4-6 silnych, chwytnych zębów. Z tyłu za nimi spiczaste, zakrzywione zęby poprzedzające 2 szeregi zębów rozcierających. Lemiesz i łuki podniebienne bez zębów. Płetwa grzbietowa długa, nie dzielona, o 12 kolcach i 9-11 miękkich promieniach. W płetwie odbytowej 3 kolce i 8-9 promieni miękkich. Ubarwienie szarosrebrzyste. Płetwy z rdzawym odcieniem. Tylna krawędź płetwy ogonowej w środkowej części czarno oblamowa-na, natomiast na końcach biała. U nasady ostatniego promienia płetwy grzbietowej znajduje się mała, brązowoczerwona plama, znikająca natychmiast po śmierci ryby. Maksymalna długość 75 cm.

Sparus pagrus - Pagrus, pagrus różowy
Rycina gatunku Sparus pagrus


Występowanie: Wschodni Atlantyk od Angoli do Zatoki Biskajskiej, Madera, Azory, południowa Anglia (rzadko); Morze Śródziemne. Latem przebywa na głębokości poniżej 20 m ponad piaszczystym podłożem i podwodnymi łąkami, jak również w pobliżu porośniętych glonami skalnych bloków. W miesiącach zimowych populacje atlantyckie tej ryby wędrują do cieplejszych rejonów kontynentalnego szelfu.

Tryb życia: Gatunek rzadki na całym obszarze swego występowania. Tarło odbywa w letnich miesiącach. Ikra i larwy unoszą się wśród planktonu. Przy długości ciała od 5 do 9 mm na głowie larw ponad oczami występują charakterystyczne, kostne listwy, a na wieczku skrzelowym kolce. Dopiero przy długości 1,5 cm zaczynają przeobrażać się w postać, jaką mają dorosłe osobniki, oraz ciągną w pobliże wybrzeży.

Odżywianie: Wszelkiego rodzaju zwierzęta denne; duże chwytne zęby pagrusa służą mu do pewnego trzymania zdobyczy.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski