Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 6 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Morlesz bogar
Pagellus bogaraveo
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Pagellus bogaraveo

Budowa zewnętrzna: Owalne, bocznie ścieśnione ciało o wypukłym ponad oczami, lekko guzkowatym profilu głowy. Łuski grzebykowe zachodzą również na głowę. Wieczko skrzelowe bez kolców. Krawędź jego przedpokrywowej części gładka. Pysk krótki, tępo zakończony. Oczy duże (ich średnica jest większa od długości pyska). Mały otwór gębowy. Jednakowej długości szczęki są słabo wysuwalne. Na obydwu szczękach zęby przednie są krótkie, wygięte i spiczaste, tylne zaś małe i zaokrąglone. Lemiesz i łuki podniebienne bez zębów. Długa, nie dzielona płetwa grzbietowa z 12-13 twardymi promieniami (kolce) i 11-13 miękkimi. W płetwie odbytowej 3 promienie twarde i 11-13 miękkich. Płetwy piersiowe z 1 promieniem twardym i 5 miękkimi. Ubarwienie szare do różowego. Osobniki dorosłe mają w miejscu rozpoczynania się linii bocznej czarną plamę (poniżej pierwszych promieni płetwy grzbietowej); może jej brakować u ryb o długości poniżej 20 cm. Maksymalna długość 50 cm (dożywa wieku 15 lat). Gatunkami spokrewnionymi są: morlesz szkarłatny (Pagellus erythrinus), o długości maksymalnie 60 cm, płetwa grzbietowa z 12 kolcami i 10 promieniami miękkimi, płetwa odbytowa z 3 kolcami i 9-10 promieniami miękkimi, podstawowe ubarwienie ciała czerwonawe, brak czarnej plamy, pysk spiczasty, średnica oka mniejsza od długości pyska, śluzówka jamy gębowej i skrzelowej czarna; żyje na głębokości 15-120 m w pobliżu skalistych brzegów, ponad mulistym lub piaszczystym podłożem, w którego pobliżu zwykle przebywa; występuje w Morzu Śródziemnym i wschodnim Atlantyku od południowej Angoli do północnych Biskajów; morlesz krwisty (Pagellus acarne), do 35 cm, podstawowe ubarwienie różowe, czarna plama przy nasadzie płetw piersiowych, pysk tępy, wnętrze jamy gębowej złociste lub pomarańczowe.

Pagellus bogaraveo - Morlesz bogar
Rycina gatunku Pagellus bogaraveo


Występowanie: Północny Atlantyk od Senegalu, Madery i Azorów do Irlandii, rzadziej - dalej na północ do wybrzeży norweskich i Morza Północnego. Morze Śródziemne. Przebywa głównie ponad szlamistym podłożem na głębokości 150-700 m; młode ryby przebywać mogą również w wodach płytszych do głębokości około 40 m, gdzie trzymają się w pobliżu skalistego podłoża, a często także wraków statków.

Tryb życia: Poza Adriatykiem i północnymi rejonami obszaru swego występowania gatunek liczny, często spotykany w ogromnych stadach. Mało jednak wiadomo o trybie życia tej ryby. Tarło odbywa zimą.

Odżywianie: Skorupiaki, ślimaki, a także inne zwierzęce organizmy.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski