Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 12 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Kielec właściwy
Dentex dentex
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Dentex dentex

Budowa zewnętrzna: Owalne, bocznie ścieśnione ciało o dużej, masywnej głowie; stromo opadający, wysklepiony górny profil głowy (dojrzałe płciowo samce mają ponad oczami mięsiste zgrubienie). Łuski grzebykowe, 55-68 wzdłuż linii bocznej (Dentex maroccanus z 47-51 łuskami linii bocznej). Wieczko skrzelowe bez kolców, gładka krawędź jego części przedpokrywowej. Małe, wysoko na głowie osadzone oczy (w odróżnieniu od niego Dentex macrophthalmus ma oczy bardzo duże mieszczące się 21/2 razy w wysokości głowy). Mocne, słabo wysuwalne szczęki. Na obydwu z przodu jest osadzonych 4-6 długich, silnych zębów chwytnych, z tyłu za nimi liczne, drobne, podobnie zbudowane zęby (brak zębów trących); lemiesz i łuki podniebienne bez zębów. Długa, nie dzielona płetwa grzbietowa z 11-13 twardymi i 11-12 miękkimi promieniami (u Dentex gibbosus trzeci, twardy promień jest bardzo długi). Płetwa odbytowa z 3 promieniami twardymi i 7-9 miękkimi. W płetwach piersiowych po 1 promieniu twardym i po 5 promieni miękkich. Grzbiet ubarwiony srebrzyście, na bokach 4-5 niewyraźnych, ciemnych poprzecznych pręg oraz małe szybko blednące po śmierci ryby niebieskie punkty. Strona brzuszna srebrzyście lśniąca. Płetwy piersiowe różowe, a części płetwy grzbietowej i odbytowej rozpięte na kolcach szarozielone, pozostałe fragmenty tych płetw jaśniejsze. Stare osobniki często są jednolitego, brudnoczerwonego koloru. Maksymalna długość 1 m (ciężar do 10 kg).

Dentex dentex - Kielec właściwy
Rycina gatunku Dentex dentex


Występowanie: Północny Atlantyk od Senegalu (bardzo rzadko), Madera do Biskajów, czasami do południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii, Morze Śródziemne i (bardzo rzadko) Morze Czarne. Głównie przebywa ponad skalistym podłożem oraz podmorskimi łąkami, na głębokości 10-200 m.

Tryb życia: Bardzo aktywny pływak. Młode ryby wędrują grupami wiosną ku brzegom, zimą na głębsze akweny. Tarło od marca do maja. Średnica ikry 1-1,2 mm. Do długości ciała 1,3 cm młode ryby ubarwione są żółtozielone, następnie zmieniają kolor na zielonoszary, a od długości około 20 cm przybierają młodociane ubarwienie z 4-5 ciemnymi opaskami na ciele.

Odżywianie: Kałamarnice, gatunki małych ryb (np.: aterynowate).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski