Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Kantar
Spondyliosoma cantharus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Spondyliosoma cantharus

Budowa zewnętrzna: Wygrzbiecone, bocznie ścieśnione ciało, które u dorosłych samców przybiera prawie krążkowaty kształt z podwyższoną partią karku i wklęsłym czołem. Młode ryby (do długości 15 cm) mają wypukłe czoło i spiczasty pysk. Mały, nisko umieszczony otwór gębowy nie sięgający do przedniej krawędzi oka. Na każdej szczęce jeden szereg zębów. Są one małe, spiczaste i lekko zagięte, przednie nieco większe. Lemiesz i łuki podniebienne bez zębów. Długa, nie dzielona płetwa grzbietowa z 11 twardymi i 12-13 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 3 twarde 19-11 miękkich promieni. Płetwy piersiowe mają po 1 promieniu twardym i po 5 miękkich. Ubarwienie młodych ryb do długości 20 cm: grzbiet szary do żółtawego, boki srebrzyście lśniące z licznymi jasnymi, wielokrotnie przerywanymi, podłużnymi liniami, płetwy często biało nakrapiane, płetwa ogonowa z szeroką, ciemną obwódką. Osobniki dorosłe są od ciemno- do niebieskoszarego koloru, często z 6-9 opaskami biegnącymi w poprzek boków. Samce w okresie tarła prawie czarne, z mieniącą się zielononiebieską wstęgą pomiędzy oczami. Maksymalna długość 50 cm.

Spondyliosoma cantharus - Kantar
Rycina gatunku Spondyliosoma cantharus


Występowanie: Wschodni Atlantyk od Orkadów do Maroka, Madera, Wyspy Azorskie i dalej na południe do Angoli; w Morzu Północnym niezbyt liczny. Morze Śródziemne i Morze Czarne (bardzo rzadko). W Morzu Śródziemnym przebywa ponad piaszczystym podłożem i podwodnymi łąkami, poniżej 15 m głębokości. W europejskiej części atlantyckiego wybrzeża występuje również często ponad skalistym podłożem. Chętnie przebywa w pobliżu zatopionych statków.

Tryb życia: Kantar należy do nielicznych gatunków z rodziny prażmowatych, składających swą ikrę na dnie. Tarło od kwietnia do maja. Samiec podąża za samicą na miejsce tarła. gdzie za pomocą swej płetwy ogonowej wykopuje w piaszczystym dnie owalny dołek. Samica składa w nim lekko kleistą ikrę, układając ją pojedynczą warstwą. Okres inkubacji jaj wynosi 9 dni. W tym czasie opiekuje się nimi samiec. Do długości około 7-8 cm młode ryby pozostają w pobliżu gniazda.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski