Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 10 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŁOSOSIOKSZTAŁTNE
Keta
Oncorhynchus keta
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Oncorhynchus keta

Budowa zewnętrzna: Ścieśnione, w starszym wieku dość silnie wygrzbieconc ciało o smukłym trzonie ogonowym. Mała płetwa tłuszczowa pomiędzy płetwami grzbietową i ogonową. Długa płetwa odbytowa z trzema nie dzielonymi i 10-16 dzielonymi promieniami. Łuski małe, 150-160 wzdłuż linii bocznej. Pierwszy łuk skrzelowy z 19-25 (najczęściej 24) krótkimi wyrostkami filtracyjnymi. Łososie "srebrne" w morzu mają stronę grzbietową od zielonkawej do niebieskawej oraz srebrzyste boki. Samce w szacie godowej mają ciemny, oliwkowozielony grzbiet, na bokach zaś długą pręgę, czerwoną z przodu, a ciemną z tyłu ciała, przechodzącą na grzbiecie w ciemne plamy. Długość 45-90 cm.

Oncorhynchus keta - Keta
Rycina gatunku Oncorhynchus keta


Występowanie: Przybrzeżne wody Oceanu Lodowatego Północnego i północnego Pacyfiku. Systematycznie wsiedlana do Morza Białego, stąd jako nieproszony gość spotykana również w pobliżu wybrzeży Szkocji, Islandii i południowej Norwegii.

Tryb życia: Ryba wędrowna, spędzająca w morzu 3-4 lata do chwili osiągnięcia dojrzałości płciowej. W stadzie tarłowym rozróżnia się ciąg letni, tworzony przez wstępujące małe osobniki (lipiec) oraz jesienny (sierpień, wrzesień). Tarło od sierpnia do grudnia. Ikra (2000-4500, zależnie od wielkości samicy) składana w gniazdach. Okres inkubacji 90-130 dni. Młode ryby spływają do morza pod koniec pierwszego roku życia.

Odżywianie: Początkowo małe organizmy bezkręgowe, później - ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski