Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Brak polskiej nazwy
Spicara maena
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Spicara maena

Budowa zewnętrzna: Podobne kształtem do gatunków z rodziny prażmowatych nieco wygrzbiecone ciało, z wyraźnie zaznaczonym karkiem. Odległość końca pyska od krawędzi wieczka skrzelowego mniejsza od maksymalnej wysokości ciała (proporcje ciała bardzo zmienne zależnie od wieku i płci ryb). Profil głowy ponad oczami wklęsły; 70-75 łusek wzdłuż linii bocznej. Długa, na całym odcinku jednakowo wysoka płetwa grzbietowa (bez wcięcia), z 11 kolcami i 12 promieniami miękkimi. W płetwie odbytowej 3 kolce i 10 promieni miękkich. Długie, spiczaste płetwy piersiowe oraz duże, masywne płetwy brzuszne. Tylna krawędź płetwy ogonowej wcięta. Ubarwienie zmienne, zależnie od wieku, płci i pory roku. Płetwy grzbietowa, ogonowa i odbytowa niebieskobrązowawe, z nieregularnie rozrzuconymi niebieskimi punktami; płetwy piersiowe żółtobrązowe. Dorosłe samce często mają na głowie lśniące, niebieskie wstęgi. Pośrodku boków ciała prawie prostokątna, ciemna plama. U osobników młodych obejmuje ona 2 łuski pionowo i 7-8 wzdłuż, u dorosłych 3 łuski pionowo i 6-7 wzdłuż. Długość samic do 21 cm, samców do 24 cm.

Spicara maena - Brak polskiej nazwy
Rycina gatunku Spicara maena


Występowanie: Północny Atlantyk od Wysp Kanaryjskich i Maroka do Portugalii. Morze Śródziemne i Czarne. Przebywa w strefie przybrzeżnej ponad mulistym podłożem w pobliżu nadmorskich łąk.

Tryb życia: Wybitnie stanowiskowa, stadna ryba występująca bardzo licznie w rejonach o sprzyjających jej warunkach środowiska. Tarło późnym latem. Na głębokości 10-20 m samiec wykopuje w piaszczystym podłożu koliste gniazdo, w którym samica natychmiast składa zapłodnione jaja. Są one kleiste i mocno przyczepiają się do podłoża.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski